Latin harfli alfabeye mahkum olmak

Gerçek Hayat dergisi kasım ayının ilk haftasına denk gelen sayısında Harf inkılâbını kapağa taşıyor. İsmail Kara’yla yapılan söyleşi meselenin serencâmını özetlemekte

Latin harfli alfabeye mahkum olmak

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

İsmail Kara, Cumhuriyet idaresinin 1 Kasım 1928  tarihinde ani bir kararla Latin Harflerine geçişinin aslında Lozan’da tebliği edildiği kanaatini paylaşıyor Gerçek Hayat okurlarıyla. Bundan evvel Osmanlı modernleşmesi  sürecinde Latin hurufatı tartışmalarını matbut  üzerinden tasvir ediyor.  Kara, aynı zamanda modernleşme süreçlerinin en önemli aktörlerinden biri olarak karşımıza çıkan dilin sadeleşmesi talebiyle Harf inkılâbının çok farklı  olduğunu özellikle vurgulamakta. Latin harflerine geçişin ani bir olay olduğunu şu cümleriyle belirginleştiriyor Kara:

“Latin harflerine geçiş, tıpkı hilafetin kaldırılışı, medreselerin, tekke ve zaviyelerin ilgası gibi ani oldu. Yorumumu sorarsanız, Cumhuriyeti kuran kadronun kafasında olan bir şey değildi. Hilâfeti, medreseyi kaldırmaya onlara kim icbar ettiyse, bunu da kaflarına onlar soktu. Bunun için bir kişi, devlet ve kurumu göstermek yanlıştır. Bu bir süreçtir. Cumhuriyeti kuranların da mecbur kaldığı bir durum çıktı bir nevi.”

Söyleşinin en  önemli cümleleri şunlar: “Bugünkü büyük problem Türkiye’de eğitim almış insanların Latin harflerini iyi düzeyde kullanması değil,  bin yıllık entelektüel mirası Arap harfli alfabe ile kurulmuş bir milletin, bir dünyanın sadece Latin harfli alfabeye mahkûm olmasıdır. Bu gerçekten, ağırlığını, problemlerini ve kayıplarını yeterince hissetmediğimiz büyük bir mahkûmiyettir. Bu Türkiye’nin entelektüel hayatının, ilim hayatının, kültür-sanat hayatının, maarifinin, siyasetinin en önemli ve en büyük prangalarından biridir. Bunun anlaşılması lâzım.”

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 09:17
banner53
YORUM EKLE

banner39