banner39

'Matrakçı Nasuh' Dolmabahçe'de

Ünlü Osmanlı minyatür sanatçısı adına 16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" sergisi açıldı. Sergi, 30 Ocak'a kadar Dolmabahçe Sarayı Sergi Salonunda görülebilecek.

Kültür Sanat 18.01.2016, 15:46 18.01.2016, 18:29
'Matrakçı Nasuh'  Dolmabahçe'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Büyük Osmanlı minyatür sanatçısı Matrakçı Nasuh'u tanıtmak amacıyla Dolma Bahçe Sarayı'nda sergi düzerlendi.Bu yıl, UNESCO'nun, Matrakçı Nasuh'u vefatının 450. yılı nedeniyle "Anma Listesi"ne alınması nedeniyle dünyanın birçok yerinde anma programları düzenleniyor.

Serginin kreatörlüğünü yapan Besta Gürsu, Matrakçı Nasuh'un Sultan II. Bayezid döneminde yetişmiş, Sultan Yavuz Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yaşamış bir şahsiyet olduğuna dikkati çekerek, "Tarihimizde kalıcılığı sağlayan ve bugünlere aktaran çok önemli eserler bırakmış bir şahsiyettir. Aslen Bosna kökenli, Enderun'da yetişmiş ve matematikten silahşörlüğe, edebiyattan felsefeye, tarihten resime, hat ve minyatüre birçok meziyetlere sahiptir" dedi.

TÜRKİYE'DEKİ İLK SERGİ

Cumhurbaşkanlığı himayesiğnde gerçekleşen Projeye, Matrakçı Nasuh'un kimliğini doğru şekilde, doğru zamanda anlatabilmek ve tarihi doğru aktarmak için yola çıktıklarını ifade eden Gürsu, "Çalışmalara İKASD çatısı altında başladık. Projede, Matrakçı Nasuh'un meziyetlerini anlattığımız birçok enstrüman var. Matrakçı Nasuh'un Doğu ve Batı seferinde gerçekleştirmiş olduğu haritalardan yapılan seçki ve çizilen rotasyondan ortaya çıkmış olan çini eserleri sergiliyoruz" diye konuştu.

Gürsu, sergi hazırlığının dört yılda tamamlandığına işaret ederek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde önce Saraybosna'da, Nasuh'un doğduğu topraklarda, ardından Viyana'da sergiledik. Bugün de ilk kez Türkiye'de sanatseverlerle buluşturuyoruz" dedi.

Tarihçi, yazar Erhan Afyoncu da Matrakçı Nasuh'un en önemli Türk aydın ve sanatkarlarından birisi olduğunu vurgulayarak, Matrakçı adını alması hakkında "Birçok meziyetinin yanında, aynı zamanda sporcu olduğu, bugünkü Eskrim'e benzeyen bir oyun olan 'matrak' oynadığı için bu adı almış" dedi.

Sergi, 30 Ocak'a kadar Dolmabahçe Sarayı Sergi Salonunda görülebilecek.

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?