Medine-i Münevvere'de 14 asır öncesine yolculuk

Medine-i Münevvere İslâm Kültür Başkenti 2013 etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Muhammed Aleyhisselâm” Sergisi yoğun ilgi görüyor

Medine-i Münevvere'de 14 asır öncesine yolculuk

İbrahim Ethem Gören/ Dünya Bülteni

Mescid-i Nebevi Genel Yönetim Binası’nda düzenlenen “Muhammed Aleyhisselâm” Sergisi Medine-i Münevvere ziyaretçilerinin ve halkının yoğun ilgisini çekiyor.

Suudi Arabistan Kamu Bakanlığı’nca yönetilen Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’depek çok yeni uygulama hacıların/umrecilerin hizmetine sunuldu.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi ziyaretçilerinin evvel emirde dikkatini çeken yeniliklerden ilki, Cuma hutbelerinin FM radyo bandı üzerinden Urduca, Malayca, Fransızca ve İngilizce olarak simultane tercüme edilmesi. Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi içerisinde dikkat çeken diğer yeni bir uygulama ise Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma müsabakaları. Medine-i Münevve’deki iletişim açılımlarından biri de sergiler… Mescid-i Nebevi müştemilatında iki daimi sergi yer alıyor. Bunlar, Muhammed Aleyhisselam ve Esma-i Hüsna sergileri. Ayrıca, Medine-i Münevvere tren garında da Dünden Bugüne Osmanlı Eserleri sergisi mevcut…

İmkân dâhilinde önümüzdeki haftalarda Medine-i Tahire’deki Dünden Bugüne Osmanlı Eserleri ve Esma-i Hüsna serlevhalı kültür sanat etkinliklerine dair izlenimlerimizi aktarma niyetindeyiz. Bu hafta yazımızın öznesinde Muhammed Aleyhisselam sergisi var.

Medine-i Münevvere İslâm Kültür Başkenti 2013 etkinlikleri kapsamında açılan ve sonrasında kalıcı bir etkinlik hüviyeti kazanan sergi, Cuma günleri hariç 09.00-12.00; 17.00-21.00 saatleri arasında Mescid-i Nebevi müştemilatında Peygamber âşıklarının ziyaretine açık tutuluyor.

Mescid-i Nebevi bahçesinde düzenlenmekte olan sergi hemen her vakit yüzlerce misafiri ağırlıyor. Sergiyi gezenler Medine-i Münevvere’nin 14 asır öncesine yolculuğa çıkıyor…

Günün belli saatlerinde Türkçe, Farsça ve Malayca bilen rehberler eşliğinde gruplara topluca gezdirilen sergide Efendimiz’in (sav) nesebinden Ezvac-ı Tarihat ve çocuklarına; Hicret güzergahından gazvelere; Esbab-ı Suffa’dan Aşere-i Mübeşşere’ye ve kadim Medine’ye ait pek çok husus/malumat ince bir görsellikle ziyaretçilerin irfanına arz ediliyor.

Etkinlikte Hicret’in birinci ve yedinci asrında Mescid-i Nebevi’nin maketleri en çok ilgi çekiyor. Efendimizin (sav) hane-i saadetlerinin takdiren ve takdiben tasviri de ziyaretçilere duygulu anlar yaşatıyor. Asr-ı Saadet’in fiziki imkânları göz önünde bulundurularak hadis-i şeriflerden, mürevvih kayıtlarından ve sahabe rivayetlerinden yola çıkılarak hazırlanan Takdir-i Tasvir-i Beyt-i Rasulullah’ta evvel emirde sadelik dikkat çekiyor. Efendimiz’in (sav) dünyaya ve içindekilere ne kadar değer verdiğinin bir nişanesi olan Beyt-i Rasulullah, ziyaretçileri derin bir tefekküre davet ediyor.

Sergide üzerinde epeyce emek bulunan eserlerden biri de 14 asır öncesinin Medine-i Münevvere maketi… Rehberler, Medine-i Kadime’yi muhataplarına yarım saat boyunca tafsilatlı olarak anlatıyor, ziyaretçilerin sorularını cevaplıyor. Sergide Yesrib’in Medine İslam Devleti’ne dönüşmesine imkân tanıyan sosyal olaylarla, savaşların/gazvelerin vuku şekilleriyle birlikte Ensar, Muhacirin ve Ensarkabileleri için de geniş bir yer/bölüm ayrılmış.

Efendimizin (sav), İbrahim Aleyhisselam’a uzanan pak nesli ile Ezvac-ı Tahirat, Efendimizin evlatları, doğum ve vefat tarihleriyle birlikte detaylı bir şekilde hazırlanan devasa grafik panolarda peygamber âşıklarının dikkatini celb ediyor.

Sevgili Peygamberimizin (sav) M. 622’ye tarihlenen Hicretinde kat ettiği güzergah ile bugünkü Mekke-i Medine karoyolu mukayeseli olarak dev görsel panolarla ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Mescid-i Nebevi Genel Yönetim Binası’nda düzenlenen “Muhammed Aleyhisselâm” Sergisi Medine-i Münevvere ziyaretçilerinin ve halkının yoğun ilgisini çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 17:14
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedat KILIÇ
Sedat KILIÇ - 6 yıl Önce

İçtenlikle anlatışınız ve güzel yorumunuz için yüreğinize, kaleminize sağlık.

banner39