Mehmet Genç Romanla nasıl tanıştı?

Derin Tarih dergisinin 17. sayısında Mehmet Genç’le yapılan söyleşide, Osmanlı tarihi başta olmak üzere pek çok önemli konuya değiniliyor.

Mehmet Genç Romanla nasıl tanıştı?

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Osmanlı tarihçiliğinin önde gelen isimlerimden Mehmet Genç Derin Tarih dergisine vermiş olduğu röportajda çocukluğunu, eğitim hayatını, tarihe merak salışını, Mülkiye yıllarını, doktorayla gelen hayal kırıklığını, dostlarını ve edebiyat sevgisini anlamış.
 Genç röportajında enteresan benzetmeler de yapıyor.

Osmanlı kurumlarının doğdukları ve sona erdikleri dönemi kesin kronolojik sınırlarla çerçevelemenin imkansızlığını  Alman müziği üzerinden anlatıyor : “İşte Wagner’in müziği de böyledir.  Wagner’in operalarını seyrederseniz görürsünüz: Perde açılır, şefin çubuğu oynar, fakat ses işitemezsiniz. Çok derinden, yavaş yavaş suyun üzerinden yükselir gibi gelir ses ve opera başlar. Biterken de bitişini fark edemezsiniz. Ses kesilir ama şef idare etmeye devam eder. Beethoven’in senfonileri ise öyle değildir. Başlarken anlarsınız hemen, kendini belli eder, “başlıyorum, dinle” der gibidir. Biterken de “bitiriyorum” diye haber verir, son derece güçlüdür vurgular.Bu yüzden de Osmanlı kurumları Beethovenci değil, Wagnercidir diyebilirim.”
1956 yılında tüberküloz teşhisi ile hastaneye yatırılan Mehmet Genç, burada altı ay kalır. Osman Yüksel Serdengeçti onu hastanede sıkça ziyaret eder. Yanında Dostoyevski’nin romanlarını getirir. Ardından olanları şöyle anlatıyor Genç: “ O zamana kadar roman okumuyordum, beğenmiyordum çünkü. Matematik, felsefe, sosyoloji beni daha çok ilgilendiriyordu. Romancıları sanat dünyasını biraz küçümsüyordum da. [Dostoyevski’nin] bir iki romanını okudum ve çok beğendim, diğerlerini de istedim. Osman ağabey hepsini getirdi.(…) Edebiyatın da felsefe kadar, ilim kadar önemli olduğunu- bazı hallerde daha önemli olduğunu- anladım. O altı ayda edebiyata dair muazzam bir okuma yaptım: Tolstoy, Gogol, Çehov, Goethe, Shakespeare…”

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 23:17
banner53
YORUM EKLE

banner39