'Memleket Meselesi' DVD'de

Daha önce sinemalarda ve birçok festivalde gösterilen 'Memleket Meselesi' filminin DVD'si çıktı

'Memleket Meselesi' DVD'de

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Yazarlığını ve yönetmenliğini İsa Yıldız'ın yaptığı, son dönem sinemanın başarılı karamizah örneklerinden biri olan Memleket Meselesi'nin genişletilmiş dvd versiyonu çıktı.

Ahmet Uğurlu, Füsun Demirel, Ahmet Kural, Bora Akkaş, Tuna Orhan gibi oyuncuları bir araya getiren film vizyonun ardından Altınkoza film festivali ile başlayan yolculuğunda Şangay, İskenderiye, Sofya gibi birçok festivalde gösterildi. Mobese-polis dayağı-medya-haber ilişkisi, Atatürk Heykeli gibi güncel konular filmde daha önce sinemamızda  pek rastlanmayan mizahi bir dünyanın içine sığdırılmış...

Mobese'de polisten yediği tokat görüntüleri silinen bir köy öğretmeninin adalet arayışını mizahi dille anlatan filmin bir diğer başat hikayesi de Atatürk heykeli yapımı. Tuna Orhan'ın canlandırdığı Haceli karakteri, kaçak inşaatını yıkımdan kurtarmak için bir Atatürk heykeli yaptırıp dikmeye çalışır, işte tam bu noktada daha öncesine sinemamızda tanıklık etmediğimiz mizahi vaziyetler ortaya çıkar. Memleket Meselesi sinemamızda, biyografik olarak Atatürk'ü anlatmayan, Atatürk üzerinden mizah üreten ilk film olma özelliğine sahip. Haceli'nin alkolik tabelacıya yaptırdığı ve hikayenin sonunda zabıta tarafından kaldırılan benzemez Atatürk heykeli, imgesi ve sembolü üzerinden sıradan insanın algısındaki Atatürk  figürünü anlatıyor.  Özellikle plastik sanatçılar arasında  Atatürk Heykellerini ve kamusal alandaki  yerini ve sosyolojik olarak Atatürk imgesini  tartışmaya açan hikayedeki Atatürk heykeli İbrahim Koç imzasını taşıyor.

Memleket Meselesi genişletilmiş versiyon dvd'sinde ayrıca filmin çekim macerasından anlar aktaran kamera arkası, filmin müziklerine imza atan Mehmet Erdem klibi ve fotoğraf galerisi gibi çeşitli görseller de yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 15:32
banner53
YORUM EKLE

banner39