banner39

Mescidi Nebevi'nin genişletilme planları Sotheby's'de

Mescidi Nebevi'nin ilk genişletilme çalışmasını gösteren mimari plan ve taslakların yer aldığı fotoğraf arşivi dünyaca ünlü Southeby's açık arttırmaya çıkacak

Kültür Sanat 20.09.2014, 13:34 20.09.2014, 14:17
Mescidi Nebevi'nin genişletilme planları Sotheby's'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mescid-i Nebevi'nin ilk genişletilme çalışmasını gösteren mimari plan ve taslakların yer aldığı bir fotoğraf arşivi dünyaca ünlü Sotheby's açık artırma salonunda görücüye çıktı.

Mescidi Nebevi'nin genişletilmesine (talimatı Kral Abdülaziz tarafından 1951'de verilmişti) ilişkin 52 orijinal çizim ve 216 fotoğraftan oluşan koleksiyon özel bir açık artırmada satışa sunuluyor. Belgeler, Mescid-i Nebevi'nin genişletilmesiyle görevlendirilmiş olan Mısırlı mimar Fehmi Mümin'e (Fahmy Moemen) ait.

Koleksiyon ile ilgili konuşan el yazması uzmanı Richard Fattorini “Bazı planlar (yarım ölçek), mermerler, pencereler, kemerler, kolon ve sütunların nasıl inşa edilip dekore edileceğini gösteriyor” diyor.

1955'te tamamlanan genişletme ile Mescid-i Nebevi'nin kapasitesi 28 bin kişinin ibadet edebileceği bir hale çıkarılmıştı. Bu kapasite, eski eski boyutunun tam üç katıydı.

Fattorini İslam mimarisinin önde gelen figürlerinden olan Fenmi Mümin'e ait olan koleksiyonun “İslam mimarisi ve tasarımını anlamak isteyenler için bir eğitim aracı olarak kullanılabileceğini” belirtiyor. Koleksiyon, arşiv olarak ve bütün halinde muhafaza edilecek.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?