Mimar Sinan dünyaya tanıtılacak

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ortaklığında, İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından yürütülen, “Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi” tanıtım toplantısıyla başladı.

Mimar Sinan dünyaya tanıtılacak

Osmanlı İmparatorluğunun mimari üslubunda büyük katkıları olan Süleymaniye ve Selimiye Camilerinin mimarı, İstanbul siluetinin tasarımcısı Mimar Sinan'ı tüm dünyaya tanıtmayı amaçlayan bir proje başlatıldı.

Projenin adı: “Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan". Bu çalışma için; inşa ettiği eserlerle 16. yüzyılda sanat ve mimari anlayışta çığır açan Mimar Sinan ve eserleri mercek altına alındı.

ÖNEMLİ İSİMLERİ BİRARAYA GETİRDİ

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle hayata geçen proje; Türkiye Turing ve Otomobil kurumu tarafından yürütülüyor. Turizm sektöründeki önemli isimleri bir araya getiren projenin tanıtım toplantısı İstanbul'daydı.

Toplantıya; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Kültür ve Turizm Eski Bakanı Atilla Koç, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Türsab Başkanı Başaran Ulusoy, Turing Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak katıldı.

ESERLERİNİN ENVANTER ÇALIŞMASI YAPILDI 

“Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan" projesiyle; Mimar Sinan'ın İstanbul'a kazandırdığı 200'den fazla eserin envanter çalışması yapıldı. Bu eserlerin tanıtılacağı ve uluslararası kurum temsilcilerinin katılacağı gezilerin düzenlenmesi planlanıyor.

Proje kapsamında; Mimar Sinan'ın eserlerinin teorik ve pratik eğitimlerinin de yapılması hedefleniyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2014, 18:40
banner53
YORUM EKLE

banner39