Minyatürün seçkin örnekleri bu sergide

İran, İslam Devrimi‘nin 35. yılını İstanbul'da bir minyatür sergisi ile kutluyor. Dolmabahçe Sanat Galerisinde açılan sergide, geleneksel ve modern örnekler bir arada...

Minyatürün seçkin örnekleri bu sergide

Minyatür sanatının zirvesi sayılan İran, İslam Devrimi’nin 35. yılını İstanbul'da özel bir sergiyle kutluyor. İran minyatür ve el sanatları sergisi; ülkenin köklü tarihi ve geleneğinin en önemli temsilcilerinden olan minyatür sanatının seçkin örneklerini gözler önüne seriyor. 

Sergide Dünya edebiyatını etkileyen masallar, İslam tarihinden hikâyeler, resim sanatına hayat veren tasvirler yer alacak. Konularını kimi zaman edebiyattan, kimi zaman kutsal kitaplardan alan minyatür sanatına ait geleneksel çizgilerden modern yoruma uzanan 60 tablo sergilenecek. Sergideki eserler İranlı minyatür sanatçısı Reza Hemmatirad ve öğrencilerinin imzasını taşıyor.  

MİNYATÜRÜN KÖKÜ ÇİN’E DAYANIYOR 

Programın iki kültür adına anlamlı bir buluşma olduğunu kaydeden Reza Hemmatirad, “Sergi benim için çok büyük önem arzediyor. Bu sergide bir tek İranlı benim. Diğer arkadaşlarımızın hepsi Türk. İki kültür adına çok hoş bir buluşma. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Minyatür sanatının köklerinin Çin'e uzandığını söyleyen Reza Hemmatirad, sanatın çeşitli etkileşimlerle bugünkü şeklini aldığını ifade etti. Minyatür sanatçısı Reza Hemmatirad şunları söyledi:

"Minyatürle ilgili olarak şunlar söylenebilir; çok uzak doğudan gelme bir sanattır. Aslında İranlılar, Hintler ve Tacikler hepsi bu sanatın kökünü Çin'den öğrenmişler. Fakat zamanla bu yolculuk sırasında farklı kültürlerle haşir neşir olmuş ve çeşitli değişimlere uğrayarak buraya kadar gelmiş."     

İran-İstanbul Kültür Ateşesi'nin açılışını yaptığı sergi, Milli Saraylar ve İran-İstanbul Başkonsosluğu işbirliğiyle düzenleniyor. Türk ve İran sanatını minyatürde buluşturan sergi, 12 Şubat'a kadar Dolmabahçe Sanat Galerisi sergi salonunda sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 15:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35