Mısır darbesi çocuk kitaplarını da etkiledi

Arapça’ya çevrilen 15 çocuk kitabı 2008-2011 yılları arasında Mısır’da yayımlandı. TEDA Projesi desteğine rağmen yazar ve çizerlerin telifleri bugüne kadar ödenmedi. Kitapları yayımlanan yazar ve çizerler telif hakları için yeni bir girişim başlatacak

Mısır darbesi çocuk kitaplarını da etkiledi

Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Çocuk Vakfı’nın hazırladığı, Türk Çocuk ve İlkgençlik Edebiyatı’nın Dünya Dilleri’ne Çevrilmesi Projesi çerçevesinde TEDA Projesi’nin ( http://www.tedaproject.com/ ) desteklediği 15 çocuk kitabı Mısır’da Safeer Yayınevi tarafından yayımlandı. 2007 yılında yazar ve çizerlerin çeviri öncesi ön izin belgesiyle TEDA Projesi’ne başvuran Safeer Yayınevi, TEDA Projesi’nden desteği aldıktan sonra kitapların yazar ve çizerlerine bugüne kadar basılmış kitap göndermediği gibi telif ücreti de ödemedi. Aradan geçen süre içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Safeer Yayınevi’ne yapılan hiçbir başvurudan sonuç alınamadı.

Çocuk ve ilkgençlik edebiyatımızın dünya dillerine çevrilmesi ve yayınlanması amacıyla sürdürülen çalışmalarda çocuk ve ilkgençlik edebiyatı örneklerinin niteliği göz ardı edildikçe, TEDA Projesi’nin çeviri ve basım kontrol sistemi kurulmadıkça bu sorunlar devam edecek. Kitapları Arapça’ya çevrilen ve yayımlanan yazar ve çizerler telif hakları için yeni bir girişim için çalışmalarını sürdürüyor.

Kitapları Arapçaya Çevrilen Yazar ve Çizerler

Türkçe’den Arapça’ya Türkolog Doç.Dr. Sabri Tevfik Hammam tarafından çevrilen ve Mısır’da Safeer Yayınevi tarafından yayımlanan şiir, öykü, roman, masal, fantastik türündeki kitapların adları, yazarları ve çizerleri şöyle:

Necati Zekeriya/ Bizim Sokağın Çocukları ( Öykü, resimleyen Ali Sina Özüstün), Gülten Dayıoğlu/ Fadiş ( Roman ), Cahit Zarifoğlu/ Katıraslan ( Fantastik, resimleyen Ender Dandul ), Muzaffer İzgü/ Anneannemin Erikli Bahçesi ( Öykü, resimleyen Arsal İmer ), Yalvaç Ural/ La Fonten Orman Mahkemesinde ( Şiirli fabl, resimleyen Sinan Gürdağcık ),Sevim Ak/ Vanilya Kokulu Mektuplar ( Roman, resimleyen Behiç Ak ), Çetin Öner/ Gülibik ( Roman, resimleyen Orhan Peker ), Mevlâna İdris Zengin/ Çınçınlı Masal Sokağı ( Masal, resimleyen Dağıstan Çetinkaya ), Mevlâna İdris Zengin/ Para Dağıtan Adam ( Fantastik, resimleyen Birsu Çeltek ), Mevlâna İdris Zengin/ Dondurmalı Matematik ( Şiir, resimleyen Dağıstan Çetinkaya ), Mavisel Yener/ Mavi Elma ( Roman, resimleyen Murat Sayın ),Aytül Akal/ Sanatçının Sihirli Odası ( Resimli Öykü, resimleyen Mustafa Delioğlu ), Ayla Çınaroğlu/ Küçük Mor Balık ( Resimli Öykü, yazan ve resimleyen Ayla Çınaroğlu ), Mustafa Ruhi Şirin/ Her Çocuğun Bir Yıldızı Var ( Öykü, resimleyen F.Füsun İyicil ), Mustafa Ruhi Şirin/ Dünyaya Gülen Adam - Şiirli Nasrettin Hoca Fıkralar ( Şiirli fıkralar, resimleyen Ferit Avcı )

Kitapların Kapakları

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 14:25
banner53
YORUM EKLE

banner39