banner39

Mısır: Devrimden darbeye

Mısır’daki darbe sürecini konu alan Umran dergisinin 228. sayısı çıktı. Dergide Mısır’daki gelişmelerin Ortadoğu ve dünya siyasetine muhtemel etkileri irdeleniyor

Kültür Sanat 02.08.2013, 11:26 02.08.2013, 11:26
Mısır: Devrimden darbeye

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te gerçekleştirilen darbe aynı zamanda Ortadoğu'daki gelişmelerin uzun vadede alacağı şekli göstermesi bakımından son derece dikkatle takip edilmesi gereken bir gelişme. Anlaşılan o ki Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ve Müslüman Kardeşler hareketinin Tahrir sonrasındaki süreçte izlediği siyaset belli mahfillerde ciddi ölçüde rahatsızlık uyandırdı. Mübarek rejiminin kalıntılarının siyasal pozisyonlarından yararlanarak Mısır'da darbe yaptılar. Mursi karşıtlarının, cumhurbaşkanlığı seçimi ve anayasa referandumu sürecinde daha örgütlü hareket etmeleri ülke içinde Müslüman Kardeşler karşıtlığını pekiştirerek sistematik bir hale getirmeye başladı.

Bununla birlikte Müslüman Kardeşlerin haftalardır sürdürdükleri protestolar Arap sokağının uyandığının ve artık kolaylıkla göz ardı edilemeyeceğinin göstergesi olarak okunabilir. Bu bakımdan Mısır'daki darbe sürecinin asker kontrolünde devam etmesi mümkün değil. Her şeye rağmen bölge artık eskisi gibi değil ve köprünün altından çok suların geçtiği değişmez bir gerçek. Darbe yönetiminin 'baltacılar' marifetiyle olsun, güvenlik güçleri aracılığıyla olsun katlettiği insan sayısının günden güne artması, krizi derinleştirmeye dönük planlı, hedefli operasyonlar yürütüldüğünü açıkça ortaya koymakta.

Dergide dosya çerçevesinde yer alan yazılar şöyle: "Mısır'ı Firavun'dan Kurtarmak" (Mustafa TEKİN), "Mısır'da Bir Devrim Daha Olacak" (Burhanettin CAN), "Mısır'da Darbe: Bölgesel Muhaberat Düzeninin Çaresiz Hamlesi" (Cevat ÖZKAYA), "Mısır Darbesi Mısır Halkına mı Dayanıyor?"(Hamza TÜRKMEN), "Mısır'ın 'Demokratik' Darbesi!" (Harun ERSOY). Ayrıca Gürkan Zengin'le son kitabı Kavga ekseninde bir söyleşinin yer aldığı bu sayıda Seyyid Kutub'u değerlendiren iki yazı bulunuyor. "Seyyid Kutub'un Mücadelesini Anlamak" (Şemsettin ÖZDEMİR) "Çocuk Seyyid Kutub'a Uzak Akrabalığım" (Metin Önal MENGÜŞOĞLU)

Gündem bölümünde ise Arap basınından çeviriler yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?