banner39

Modernist zihnin kritiği

Kürşad Atalar, Câbirî’nin Kur’an anlayışını, Kur’an’a Giriş ve Fehmü’l-Kur’an adlı eserleri bazında inceliyor

Kültür Sanat 16.12.2015, 11:21 16.12.2015, 11:27
Modernist zihnin kritiği

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Türkiyeli okurun Muhammed Âbid el-Câbirî’nin fikirleriyle tanışıklığı, 1990’lı yılların başlarına kadar gitmektedir. Özellikle ‘Arap-İslâm Aklı’nın mahiyeti, oluşumu ve bugünkü durumuna ilişkin ‘felsefî/siyasî’ görüşleriyle dikkat çeken müellif, ömrünün son yıllarında ‘ilahiyat’ alanına yönelmiş ve Kur’an üzerine eserler yazmıştır. Aslında onun bu iki yönünü birbirinden ayırmak mümkün değildir.

Kürşad Atalar, Modernist Zihniyetin Kritiği kitabında Câbirî’nin Kur’an anlayışını, Kur’an’a Giriş ve Fehmü’l-Kur’an adlı eserleri bazında incelemiştir. Onun modernist zihniyetinin ortaya konulması sürecinde diğer eserlerine dair atıflar ise yeri geldiğince ve sınırlı bir şekilde yapılmıştır. Zira buradaki amaç, Câbirî’nin felsefî veya siyasî görüşlerini tartışmak değil, Kur’an’a bakışını ortaya koymaktır. Kitabın giriş bölümünde, Câbirî’nin ‘modernist’ zihniyeti - önceki kitaplarında serdettiği görüşler temelinde - ana hatlarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonra müellifin Kur’an anlayışı irdelenmiş ve savunduğu görüşler sistematik bir biçimde eleştirilmiştir. Ardından ise, iki eseri özelinde tefsir yöntemi, ayrıntılarıyla ve örnekleriyle birlikte ele alınıp değerlendirilmiştir. Böylece çeşitli biçimlerde modernist Müslüman düşünürleri etkilemiş olan ögeler de ortaya koyulmuştur.

Kürşad Atalar, bu eserinde Câbirî’nin kavramsal sisteminin üzerine inşa edildiği modernist zihniyetini kritiğe tabi tutarak eleştirel bir şekilde inceliyor.

Kürşad Atalar, Modernist Zihniyetin Kritiği, Pınar Yayınları, 2015.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?