Mucize kitabın muhteşem hattı: Kûfî

Kur’an-ı Kerim’in ilk yazı türü kûfi konseptinde düzenlenen dünyanın en kapsamlı sergisi Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde açıldı. Sergide; 8. yüzyıldan 15. yüzyıla uzanan süreçte islam coğrafyasında ortaya konan Kur'an-ı Kerimler, kur'an yaprakları, cüzler ve ciltler olmak üzere yaklaşık 150 eser var.

Kültür Sanat 08.03.2016, 20:38 09.03.2016, 09:25
Mucize kitabın muhteşem hattı: Kûfî

Kur'an-ı Kerim'in ilk yazı türü kûfi konseptinde düzenlenen Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi sergisi Türk ve İslam eserleri müzesinde açıldı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Kültür Sanat Platformu tarafından hayata geçirilen sergi, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Serginin açılışına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yanı sıra çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı. Görmez konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Tüm müzelerde korunan, hattın anası olarak bilinen ilk asırlardan itibaren dünyanın muhtelif yerlerinde yazılmış çeşitlerinden birisi olan kufi hat ile yazılmış, aynı anda Endülüs'ün duvarlarına nakşedilmiş yakın zamanda Buhara'da Semerkand'da nakledilmiş tüm mushafları bir araya getiren bu sergi için tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.”

Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi; Kur'an-ı Kerim'in ilk nüshalarının kaleme alındığı kûfî hatların buluştuğu Türkiye'nin en kapsamlı sergisi olma ünvanına sahip. Sergi kapsamında; 8. yüzyıldan 15. yüzyıla uzanan süreçte İslâm coğrafyasında ortaya konan başyapıt niteliğindeki Kur'an-ı Kerimler, Kur'an yaprakları, rulo Kur'anlar, cüzler ve ciltler olmak üzere yaklaşık 150 eser bir araya geldi.

FARKLI DÖNEMLERDEN KUR’AN-I KERİM ÖRNEKLERİ

Sergide, yüzyıllar boyunca hattatların ve cilt ustalarnın emeğini üzerlerinde taşıyan Kur’an-ı Kerim nüshalarının erken dönem örnekleriyle Celayiri, Memlük ve Osmanlı saray atölyelerinde ciltlenen Kur’an nüshaları yer alıyor. Geç Emevi ve Abbasi dönemine ait Kur’an yaprakları, rulo Kur’an’lar ve cilt örnekleri de bu sergiyle gün yüzüne çıkartılıyor. Serginin amacıysa; İslâm medeniyetinin doğru anlaşılması için farkındalık oluşturmak.

İslam hat sanatının bilinen en eski yazı türü olan kûfi, ismini Kufe'den alıyor. Arap alfabesinin düz ve köşeli çizgilerle yazılan eski bir formu olan kufi; İslam hat sanatının bilinen en eski yazı türü. Kufi; hat sanatlarında da bugün halen yaygın olarak kullanılıyor. Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi sergisi, 10 Mayıs'a kadar Türk ve İslam eserleri müzesinde ziyaretçilerini bekliyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?