banner39

Mümkün öykülerin en iyisi

Aykut Etruğrul’un ikinci öykü kitabı yayımlandı

Kültür Sanat 09.04.2013, 10:50 09.04.2013, 10:50
Mümkün öykülerin en iyisi

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Edebiyatın ve öykünün farklı meseleleri üzerinde düşünen Aykut Ertuğrul'un ikinci öykü kitabı Mümkün Öykülerin En İyisi adıyla çıktı. 1981'de Almanya'da dünyaya gelen Ertuğrul bir süre "Bir edebiyat eylemi" Yumuşak Ge'nin yayın yönetmenliğini yaptı. 2010-2011 yılları arasında Gerçek Hayat dergisinin kültür sanat editörlüğünü yaptı. Hikâye ve denemeleri; Yumuşak Ge, Aşkar, Hece Öykü, Avantgardé, İzafi, Edebi Müdahale, İtibar dergilerinde ve www.edebistan.com sitesinde yayımlandı. Ayrıca Sabitfikir'de kitaplar üzerine yazılar kaleme alan Ertuğrul'un ilk öykü kitabı Keyfekader Kalesi adıyla yayımlanmıştı.

Mümkün Öykülerin En İyisi'nin tanıtım metninde şu satırlara dikkat çekiliyor.

"Mümkün Öykülerin En İyisi Bu kitaptaki öyküler elbette mümkün öykülerin en iyileri değiller. Hadi kabul et, sen de zaten mümkün okurların en iyisi değilsin. Dur anlaşabiliriz, öyleymiş gibi yapabiliriz! Bir süreliğine -miş gibi davranmanın kime ne zararı var? Kurmacanın kendisi büyülü bir oyun değil mi? Tam da böyle! Mümkün oyunların en iyisi hem de. Hadi gir içeri! Çünkü içeride, yolları çatallanan bahçede kör bir kuyuya rastlayabilir, kuyunun başında kendini, tanımadığın bir adamla, sonsuz bir yolculuğa çıkmanın kahramanca olup olmadığını tartışırken bulabilirsin. Hatta başka bir anlatıcının yazdığı bir öykünün, belki de henüz tanımakla şereflenmediğin kahramanının öldürülüşüne bile şahit olabilirsin. Hem sen de zaten metinler arasında keyifli bir yolculuğa çıkmak istemiyor muydun? Bu kitapla da bunun için bir yakınlık kurdun. Kabul et."

Aykut Ertuğrul'un yazmak, öykünün ustalarından yararlanmak, yayımlamak vb edebiyat meseleleri hakkında ne düşündüğünü öğrenmek için Hece Öykü'nün 55. Sayısında yayınlanan Genç Öykü dosyasının soruşturma bölümüne bakılabilir.

Aykut Ertuğrul, Mümkün Öykülerin En İyisi, Dedalus Kitap, 2013, 128 sayfa.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?