banner39

Müslüman Simyacı!

İki kadın ve iki ülke arasında arafta kalan modern sufi müridinin içsel ve fiziksel yolculuğunun anlatıldığı Türk yazarın kitabı Deserts and Mountains, Paolo Coelho’nun Simyacı, Elizabeth Gilbert’in Ye, Dua Et, Sev eserlerinin tahtına aday görünüyor.

Kültür Sanat 30.03.2013, 02:11 30.03.2013, 02:11
Müslüman Simyacı!

Dünya Bülteni  / Haber Merkezi

Kanada’da yaşayan Türk yazar Yılmaz Alimoğlu’nun kaleme aldığı, Türkçe’ye Çöller ve Dağlar ismiyle çevrilen mistik ve felsefi roman Kanada, Amerika, Avrupa ve Avustralya’da edebiyat çevrelerinin gündemine girdi.

Kanada’daki eşi ile 18 yıllık evlilikten sonra uyumsuzluk sorunu yaşadığı ve boşluğa düştüğü bir sırada İstanbul’da dul bir kadına âşık olan Ali Doğan’ın hikayesi aslında gerçek bir yaşamın romanlaşmış öyküsünden oluşuyor.

Şeyhinin öğüdüyle kalbinin haritasını çıkarmak üzere yola çıkan Ali Doğan, İstanbul’a geldiğinde aşık olduğu Nur’un boşandığı eşi tarafından öldürülmesiyle yeniden boşluğa düşer.

Gizemli rüyalarının eşliğinde 3 kıtayı dolaşan, okyanusu ve en sonunda çölü geçen Ali Doğan, yaptığı bu öze dönüş yolculuğunda okurlarını da yanında sürüklüyor.

Nesnenin özüne girerek onların her şeyin yaratıcısı ve kaynağı olan Allah ile arasındaki ilişkiyi tanımlamaya girişen Ali Doğan’ın yolculuğu Afrika’da birzamanlar İslam’ın altın çağının yaşandığı merkezlerden Mali’deki Timbuktu bölgesinde sona eriyor.

Akrabalarının karşı çıkmasına ragmen binbir tehlikeyi göze alarak bir arınma yeri olarak gördüğü çölde kalan Ali Doğan, nihayet geleceğini daha zengin ve anlamlı kılacak felsefeye ulaşır.

Ali Doğan, 20 bin kilometreden fazla yol katederek Timbuktu’daki büyük Sufi şeyhinin çadırına ulaştığında gerçeğin arayarak bulunmayacağını öğrenir.  Gerçeğin ulaşılacak bir varış noktası değil, aslında yolculuğun kendisi olduğunu farkeder. Ali Doğan’ın kalbinin derinliklerine yaptığı yolculuğu nefsini aşması ile son bulur ve Kanada’ya döner.

KİTAP İÇİN NE DEDİLER?

Prof. Scott Bonn (Irak savaşını anlatan Kitle Aldatmacası kitabının yazarı):

“Bu güzel romana en yüksek değerlendirme ile 5 yıldız veriyorum. Bu, bir insan gezisi… Huzuru, aşkı ve insanın tanrıyı bulması için zorlayıcı ve büyüleyici yolculuk boyunca; kalbinizi kıracak nefret, önyargı, ırkçılık ve çirkinliklerle karşılaşacaksınız…” 

Patty Sutherland (Fore Word Reviews):

“Ali, yemekten alıkonulmamış da olsa daha sonra aşk ve Tanrı üzerine önemli cevaplar verecektir.   “Çöller ve Dağlar” Elizabeth Gilbert’in çok satan kitabıyla erkek sufi entellektüelizmi açısından birbirine denktir.”

Dr. Rod Blackhirst

“Yılmaz Alimoğlu’nun yaptığı bu girişim çağdaş edebiyattaki kimlik meselesine değinmekte ve önemli bir katkı sağlamaktadır. Günümüzde böyle otobiyografik ve kurmaca eserlerin sayısı çoktur ve bu eserlerin yazın dünyasına katkısı önemlidir. Daha özelindeyse Çöller ve Dağlar Müslüman ve Batı kimliğinin günümüz zamanında belirleyici olan meselelerine klişe ve formüllere bağlı kalmaksızın cesurca yaklaşmaktadır.”

Dr. Rod Blackhirst (La Trobe Üniversitesi – Avustralya)

“Bu kitapta geçen çılgın, trajik ve en önemlisi mistik olayların hepsi yazarın başından geçtiği gibi olaylara bakış açısı da bilimsel ve sufi bir gözle aktarılıyor.”

Richard Horowitz (Ünlü besteci, yapımcı):

“Derin bir anlayışı olan yazar hem mikro hem de makro kozmos’u anlatmaktadır. Bana göre hiçbir kitabın ve kimsenin açıklamaya muktedir olamadığı bir yolla mistik meseleleri izah etmekte başarılıdır.”

Dr. Rick Coanda (25 yılı aşkın süredir Yeni Çağ’ın mistisizmi üzerine Aşkın Merdiveni adlı fantastik-bilim romanlarının sekizinci cildini yazıyor):

“James Joyce “Genç Bir Sanatçının Portresi”nde bir sanatçının işinin ırkının “yaratılmamış bilincini” bir demirci gibi işlemek olduğunu söyler.  Joyce bir yazar olarak az; ama olabilecek en iyi donatılmış sözlerle yazıyordu. İrlanda halkının bilinci olamadığı gibi başka ırklar için de bu başarıyı elde edemedi.

Öte yandan Yılmaz Alimoğlu mütevazı tarzıyla Çöller ve Dağlar’da Kanada, Türkiye, Yunanistan, İspanya, Almanya, Afrika’da Mali (Timbuktu’nun bölgesi) gibi pek çok yerin bilincini oluşturabilmiştir. Bu sebepten ötürü onun yaptığı işin Joyce’un enfes diline karşın daha üstün olduğunu söyleyeceğim.”

Irving Karshmar (Şair, editor):

“Yılmaz Alimoğlu’nun Çöller ve Dağlar adlı ilk romanı benliğin keşfinin anlatıldığı eşsiz bir masal ve daha ötesinde samimiyet, sevecenlik ve zeka dolu karakterinin mistik yolculuğu.”

Prof. Dr. Mümtaz’er Türköne (Yazar)

“Bu modern derviş, Yılmaz Alimoğlu, günümüzün bazı değerlerden sapmış dünyasında böyle bir arayışı anlatıyor bizlere. Çöller ve Dağlar, inanç ile haysiyeti ortaya çıkaran, modern dünyanın labirentinde henüz kendini kaybetmemiş bir cesaretle, algımızı genişletmek için akıllıca çaba gösteren ruhsal bir deneyim hikâyesidir.  İnsanlığı daha insancıl yapan ve herkese saygı ile yaklaşan bir sevgi, aşk hikayesidir.”

Dr. Irene Blinston (İnsan Psikolojisi Uzmanı)

“Çöller ve Dağlar, Kanada’dan sürgün edilmiş Ali Doğan’ın içsel ve fiziksel yolculuğunu anlatırken Paolo Coelho’nun Simyacı eserinin gezilerini, Elizabeth Gilbert’in Ye,Dua Et, Sev eserinden benzerliklerle kendini anımsatıyor.  Ali bir baba, koca, mühendis,Müslüman; ama bütün bunların üzerinde bir Sufi.  Ali, Türkiye’ye evine geri dönerken bir dergi ve biletle hazırlanmıştır ve şeyhinden kalbinin haritasını çıkarması için görev almıştır.

Derken Ali  geçmişini  yeni bir bakış açısıyla göreceği gezisine başlar.  Türkiye’den İspanya’ya yolculuk ettiğinde Müslüman medeniyetin eşsiz kalıntılarını keşfeder.  Son gideceği durak yoksulluk ile yozlaşma ve kendi ruhsal yenilenmesi arasında yaşadığı ikilikleri tecrübe ettiği Kuzey Afrika’dır.  Sufilerin şiirsel yeteneğiyle yazılan metinde, Yılmaz Alimoğlu okurunu kendine esir etmektedir.  Ali ile birlikte  “Çöller ve Dağlar” boyunca ben de onun yanıbaşında seyahat ettim ve onunla birlikte kalbimin haritasını çizdim.”

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?