banner39

Müslümanların Tarihi çıktı!

İhsan Süreyya Sırma'nın kaleme aldığı “Müslümanların Tarihi” adlı 5 ciltlik eseri çıktı.

Kültür Sanat 23.10.2014, 18:55 24.10.2014, 07:34
Müslümanların Tarihi çıktı!

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Hoca, ‘hayatının eseri’ mesabesinde olan çalışmasını tamamladı. “Müslümanların Tarihi” adıyla, Beyan Yayınları'ndan 5 cilt şeklinde çıkan eser, kaynak kitap olarak okuyucuların istifadesine sunuldu.

Kitap, Müslümanların tarihine oldukça kapsamlı bir şekilde ışık tutuyor. Tek kişi tarafından hazırlanan ve Müslümanların siyasi tarihini inceleyen, ikinci bir örneğin olmayışı, bu çalışmayı daha da anlamlı kılıyor. Bu özellikteki bir esere duyulan ihtiyaçtan dolayı, ilgi odağı olacağını tahmin etmek zor değil.

“Müslümanların Tarihi”, 5 cilt bile olsa onlarca kitabın göreceği fonksiyonu tek başına yerine getiriyor.

Kitabın arka kapak yazısında şu ifadelere yer veridi: “Âdem (a.s) ile başlayıp kıyamete kadar devam edecek olan tarih, sadece okullarda okutulan geçmiş hadiseler kronolojisi değildir; bilâkis insanoğlunun yaşamıyla çok yakından ilgilidir, yaşanan hayatın kendisidir, tarihlerini bilmeyen birey ve toplumlar, başkalarına bağımlı ve uydu olmaya mahkûmdurlar.

Çünkü onlar kendilerine öğretilenden başka bir hakikati göremezler, algılayamazlar. Görmeyi, algılamayı isteseler bile buna müsaade edilmez.

Dolayısıyla insan sadece tarihi bilerek hürriyeti tanır, bağımsızlığa âşık olur ve onun için mücadele eder. İnsanın hayattaki tek hedefi, örnek insan olmak, başka bir tabirle Allah rızasına kavuşmak olmalıdır. Allah Teâlâ insanı bu yüce amaç için yaratmıştır.”

Şüphesiz tarihlerini bilmeyen birey ve toplumlar, başkalarına bağımlı ve uydu olmaya mahkûm olurlar... Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, bu güne kadar yazdığı irili-ufaklı otuzu aşkın eserden sonra bu kitapla ilmi çalışmasını taçlandırmış oluyor.

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?