banner15

Nadir eserler dijitale aktarılıyor

İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü'ndeki Arapça, Farsça ve Osmanlıca eserler dijital ortama aktarılarak internet ortamında ücretsiz kullanıma sunulacak

Nadir eserler dijitale aktarılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü'nde bulunan Osmanlı dönemi nadir eserlerin kataloglanarak dijital ortama aktarılacak ve elektronik ortamda kullanıma sunulacak.

İBB'de bulunan nadir eserlerin korunması ile ilgili proje Atatürk Kitaplığı Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıyla kamuoyuna duyuruldu. Projeyle; İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Atatürk Kitaplığı'nda bulunan Arapça, Farsça ve Osmanlı Türkçesi ile basılmış 40 bin adet nadir eserin kataloglama ve niteleme işlemleri uluslararası kütüphanecilik standartlarına uygun hale getirilecek.

Eserlerin taranarak sayısal ortama aktarılması, depolanması ve web üzerinden ücretsiz olarak hizmete sunulması amacıyla yapılan proje sonunda Atatürk Kitaplığı'nda bulunan basılı kültürel mirasın korunması, görünürlüğünün arttırılması ve bilgiye erişiminin daha etkin ve yaygın bir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2013, 10:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35