banner39

'Narodnik' kalmayınca, İsmet Özel şiiri bıraktı

Şair İsmet Özel, şiir yazmayı bıraktığını, son şiiri 'Sesli Gemi' ile duyurdu

Kültür Sanat 15.07.2013, 17:19 16.07.2013, 13:30
'Narodnik' kalmayınca, İsmet Özel şiiri bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Edebiyatı'nın yaşayan en büyük şairlerinden İsmet Özel  yayınladığı "Sesli Gemi" isimli şiiriyle, şiir yazmayı bıraktığını duyurdu.

Başkanlığını yürüttüğü İstiklal Marşı Derneği'nin internet sayfasında "Sesli Gemi" isimli şiirini yayınlanan Özel, şiirinin sonunda şiir yazmayı bıraktığını okurlara "Bu sayfada gördüğünüz son şiirimdir. Kaç yılım kaldıysa bundan sonraki ömrümde şiir çalışmalarımı sadece müsvedde dediğim kısmını yayına salmış bulunduğum "Bir Yusuf Masalı" uğraşısına hasredeceğim. Dediğim, demeğe çalıştığım şeyi "vivir para escribir" tarzında anlamak doğru olmaz. Uğraşımın neticesine bîgâne kalmağı öğrendim." sözleriyle açıkladı. 

"ÖLMEK EN İYİSİ"

Her zamanki gibi medeniyet ve Türklük meselesine vurgu yapan Özel, "Tanzimat'la başlayan bir kültürel fiyaskonun göbeğinde zevkten dört köşeyiz. Türk milletinin şiire nazar atfedecek tıynetine ne oldu? Şairlik yolunu Maarif Vekili'nin oğlu olmanın açtığı Türkiye capcanlı yaşıyor. Bu hayatiyete karşı hayatiyet iddiası beyhudedir. Ölmek en iyisi." diye konuştu.

"ŞİİRLERİMİ OKUYABİLECEK NARODNİK KALMADI"

"Türkiye'nin bugün geldiği değil, getirildiği noktada şiirlerimi okuyabilecek narodnik kalmadı." diyen Özel, herkesin bir tür ruh yamukluğunu benimseyerek, şiirlerini gün ışığına çıktığı ilk günlerden itibaren onlara okuma neş'esi bahşeden ehliyeti zayi ettiğini belirtti.

SESLİ GEMİ

"...................

Hasta düşmeden 

Yiyici canlı beden 

Sahralara salınıp

Yekpare tutulamayıp

Paraylayarak

Havada pür par

Çala çalı çalımla

Serilip yere hak ile

Yeksan yekini

Kuyruksuzlaştırılıp

Bıraktı vatman kaptan

Cephane deppo tayın

Madı mı sayın mayın "

NARODNİK NEDİR?

İsmet Özel'in şiiri bırakırken söylediği narodnik kelimesi, Çarlık Rusyası'nda 19. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan sosyal-devrimci bir hareketin ismi. Hareketin ön planında kendi çevrelerini terk ederek sıradan işçiler gibi yaşayan devrimci aydınlar vardı ve bu aydınlar, halkı toplumsal sorunlar hakkında aydınlatmaya çalışıyorlar, Rusya'nın bir köylü hareketi aracılığıyla sosyalist bir topluma dönüşmesinin propagandasını yapıyorlardı.

İsmet Özel'in ise bu kelimeye nasıl bir anlam yükleyerek kullandığı bilinmiyor

Yorumlar (2)
abdullah 9 yıl önce
Medeniyet vurgusu manasız olmuş, İsmet Özel'in medeniyetle ilgili kanaati 1978'den beri aşikar. Ne medeniyet kurmakla ilgili bir özlemden bahsediyor, ne de medeniyet meselesine vurgu yapıyor. Bu vurguyu defaatle menfi olarak yapmıştır zaten. Bu metinden öyle bir medeniyet vurgusu çıkarmak enteresan olmuş.
selocan... 9 yıl önce
narodnik;aydın ve ahlaklı ,kendini halkına medeniyyet kurmaya adayan kişi kalmadı diyor...Aydınlar varda ahlaksız ve korkak;aydınları böyle olan milletler medeniyyet yapamazlar..
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?