banner39

Necati Mert Kahramanmaraş'ta

Kahramanmaraş'taki Kırathane Söyleşileri'nde 30 Mart 2012 Cuma günü Necati Mert konuk olacak

Kültür Sanat 24.03.2012, 12:07 24.03.2012, 12:13
Necati Mert Kahramanmaraş'ta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kahramanmaraş Edebiyat Kıraathanesi'ndeki etkinlikler çeşitlenerek sürüyor. Etkinliklerde, bazen ilköğretim veya ortaöğretim öğrencilerinin seslerinde karşılık bulan metin okumaları yapılıyor. Bazen de yazarlar okurlarıyla buluşuyor.

Daha önceleri Rasim Özdenören, Ali Çolak, Turan Karataş, Köksal Alver, Mustafa Köneçoğlu, Ömer Erinç, Turan Koç, Ali Ulvi Temel, Memduh Atalay, Ahmet Doğan İlbey; Mehmet Narlı gibi yazar ve şairlerin konuk edildiği Kıraathane'de bu kez Necati Mert konuk edilecek.

30 Mart 2012 Cuma günü saat 18:30'da gerçekleşecek olan programda Necati Mert "OKUMAK YAZMAK ve ANLATMAK" konulu bir sohbet gerçekleştirecektir. Programın ardından da Maraşlı okurlarına kitaplarını imzalayacaktır.

1970'li yıllardan bugüne yazılarını yayımlayan Necati Mert, Ankara'da Türk Dili ve Edebiyatı okumuş olup ardındansa memleketi Adapazarı'na dönerek öğretmenlik yapmıştır. Meslek hayatının yanı sıra öykü ve eleştirileriyle de edebiyat dünyasının içinde olmuştur. Adapazarı'nda kendine ait bir kitapçı dükkânını da işleterek toplumun nabzını tutma imkânını yakalamıştır. Bu durum da onun öykü dünyasında yankısını bulmuştur.

Necati Mert yerli bir yazar olup yaşadığı ülkenin iklimini ve insanlarının duyarlıklarını içselleştirmiş bir öykücüdür. Öykülerinde çağın insanının yaşadığı sosyal ve bireysel sorunları, değişimi yalın bir üslupla işler.

Mert'in öykülerindeki karakterlerin en baskın özelliği kimlik sorunu yaşamaları, kimliklerini bulamamaları ve kendi kişiliklerinde yansıtamamalarıdır. Öykülerde kim olduğunu, toplumsal aidiyetinin ne olduğunu sorgulayan bireyler sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Yazarın öykülerinde çoğunlukla Adapazarı, zaman zaman İstanbul mekân olarak belirir. O, taşra ağırlıklı öyküleriyle, içe kapanmışlığına rağmen taşra hayatının ve insanının Türkiye'nin sosyo-ekonomik koşullarından nasıl etkilendiğini anlatmaktadır. Öykülerinde en fazla dikkati çeken unsur yazarın gerek kişilere gerekse olaylara bakışındaki sorgulayıcı, ezici ve küçümseyici bir aydın bakışından uzaklaşarak bu kişi ve olayları anlayış ve hoşgörü ile anlatmasıdır.

Necati Mert, kent hayatının dejenere ettiği insanların ilişkilerindeki problemlere dikkati çekmiştir. Değişen hayat, insanı insana karşı serin durmaya itmiş, bu durum insan ilişkilerini kopuk bir düzleme oturtmuştur. Kent insanı kendi kabuğuna çekilmiş, yalnızlaşmış ve sığlaşmıştır. Vahit Efendi'nin yalnızlaşmasının, yıpranmasının ve yalnız ölmesinin nedeni kent hayatındaki bu tüketici yalnızlıktır.

YAYIMLANAN KİTAPLARI:

Gramofonlar, Radyolar, Teypler (Öyküler, 1979), Bir Bir Değilken (Masallar, 1979), Hindinin Biri (Masallar-Öyküler, 1980), Minnacık Bir Uçurum (Öyküler, 1994), Paytonun F'si (Deneme, 1995), Geceye Uçurulan Güvercinler (Öyküler,1996), Kapıdan İçeri Girmek (Deneme, 1997), Büyük Düğün (Oyun, 1998), Gönüller Küçüldü (Öyküler, 2002), Ömer Seyfettin: İslamcı, Milliyetçi ve Modernist Bir Yazar (İnceleme-Biyografi, 2004), Öykü Yazmak (Deneme, 2006), Adalı Sinağrit –Sait Faik- (Deneme, 2006), Hikâyem Adapazarı (Yaşantı-Tarih, 2008), Zamansız (Öyküler, 2011).

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?