banner39

'Necip Fazıl Kısakürek, eserleriyle yaşamaya devam ediyor'

Yazar ve senarist Üstün İnanç, Kültür Tarihimizden Hatıralar panelinde yaptığı konuşmada, Necip Fazıl Kısakürek'in eserleriyle yaşamaya devam ettiğini söyledi

Kültür Sanat 02.03.2017, 13:09 05.03.2017, 14:12
'Necip Fazıl Kısakürek, eserleriyle yaşamaya devam ediyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yazar ve senarist Üstün İnanç, Necip Fazıl Kısakürek'in eserleriyle yaşamaya devam ettiğini söyledi.

Pozitif Fuarcılık ve Basın Yayın Birliğince düzenlenen "4. CNR Uluslararası Kitap Fuarı" kapsamında Damla Yayınevi tarafından "Kültür Tarihimizden Hatıralar" adlı panel düzenlendi.

Fuardaki panele, yazar ve senarist Üstün İnanç konuk oldu.

Mehmet Nuri Yardım'ın oturum başkanlığını üstlendiği programda konuşan İnanç, geçmişten bugüne kültür ve sanat dünyasında tanıştığı ünlü şair ve yazarlarla olan hatıralarını anlattı.

İnanç, Necip Fazıl Kısakürek'i başlarda gazetelerde çıkan haberlerin etkisi altında kalarak sevmediğini söyledi.

Bir arkadaşının vesilesiyle Kısakürek'in konferansına katıldığını belirten 88 yaşındaki İnanç, "Konferansı dinledikten sonra çarpıldım. Necip Fazıl Kısakürek hakkındaki bütün olumsuz düşüncelerimi geri aldım ve onun azat kabul etmez kölesi oldum. Hala da öyleyim. Şimdi onu öldürmeye çalışıyorlar fakat o ölmüyor, ölmeyecek de. Eserleriyle yaşamaya devam ediyor." dedi.

"KEMAL TAHİR'E SEZAİ KARAKOÇ'U ÖNERDİM"

İnanç, Tarık Buğra, Ahmet Kabaklı, Kemal Tahir gibi Türk edebiyatının ünlü isimleriyle de tanıştığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Tahir Bey'le dünya görüşlerimiz farklıydı. Ben Necip Fazıl'ın izinden gidiyordum. Ben daha sonra Yeşilçam'a damladım. Orada bir arkadaş edindim. O da benim dünya görüşümle uyuşmuyordu... Senaryo öğrenirken Kemal Tahir Bey'e o sırada rastladım. Bir gün Tahir Bey bana 'Var mı bizim faşistlerden okuyabileceğimiz bir şey?' dedi. Tahir beye göre bizler faşisttik. Ben de 'Var tabii' dedim ve ona Sezai Karakoç'u önerdim."

Mehmet Nuri Yardım da İnanç'ın kaleme aldığı "Makedonya Gamzesi" adlı romanın hatıralarla yeniden yayına hazırlandığını dile getirerek, "Yazarlar, şairler, sanatçılar hepsi bir kitapta toplanacak. Ayrıca İnanç'ın tiyatro eserleri ve en son kaleme aldığı 'Gök Sultan' adlı Sultan Abdülhamid Han'ı anlatan eser, muhteşem bir oyun. İstanbul'un birçok bölgesinde de oynandı ve gösterimleri de devam ediyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?