banner39

Nijeryalı sinemaseverlerin tercihi yerli sinema Nollywood

Nijeryalı sinemaseverler yavaş yavaş sinemalarda yabancı filmler yerine Nollywood filmlerini seçiyorlar

Kültür Sanat 07.11.2019, 11:45 07.11.2019, 12:03
Nijeryalı sinemaseverlerin tercihi yerli sinema Nollywood

Her ay binlerce Nijeryasinemasever ülke genelinde sinemalarda milyonlarca para harcıyor.

Maalesef, Nollywood, çoğu insanın, Nijeryalı yerli film endüstrisi yapımı yerine Hollywood filmlerini izlemeyi seçtiği için kaybediyor.

Klasik bir örnek, Şubat 2019'da sinemaseverlerin toplamı N266 milyon Nijerya Nairası harcadığı halde Temmuz ayında harcanan N664 milyondan Nollywood yapımı Nijerya filmlerine yalnızca N46.8 milyonun gittiğidir.

Bununla birlikte, Nijerya Sinema Katılımcıları Birliği (CEAN) tarafından yayınlanan Ekim ayındaki gişe istatistikleri, yerli sinema endüstrisi için yavaş ama olumlu bir değişiklik gösteriyor.

Yabancı filmlerin gişe ve Nollywood filmlerinin 20 film listesinin en altına yakın olmasından önceki ayların aksine, en az bir yerel film, Ekim ayı boyunca ilk beş bölümde yer aldı.

Eylül ayının son hafta sonu boyunca “Aşk Savaş” adlı bir Nollywood filminin yayınlanmasıyla başladı.

Bu film hızla 27 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında N14 milyondan fazla gelir elde eden ikinci sıraya yükseldi. “Kasanova” da aynı dönemde N4.7 milyon olan ilk 5 bölümde yer aldı. Gelecek yedi gün içinde N8.5 milyon ilave yaparak “Aşk Savaş” listeye girdi. N4 milyonu yapan “Three Thieves” adlı başka bir Nijeryalı filmin en iyi 5 bölümünde yer aldı.

İkinci haftanın (11-17 Ekim) en iyi 5 listesinde üç Nollywood filmi vardı - N7 milyon ile “Asansör Bebek”, N6 milyonda “Biliyorum Düşman”, N4 milyon iken “Biliyorum Düşman”.

Üçüncü hafta listede, her ikisi de N10.9 milyondan fazla olan,  “Beş Bebek” ve “Bildiğim Düşman” adlı iki yerel filmi vardı.

Ekim ilk beşte bir Nollywood filmi ile son buldu - “Asansör Bebek”. Geçen hafta N4.7 milyon kazandı.

Bu Nollywood için ne anlama geliyor?

Yerel filmleri izlemeyi seçen daha fazla insan, Nijerya film endüstrisine daha fazla para harcanacağı anlamına gelir.

Bu, endüstrinin daha fazla film üretmek için daha fazla para kazanması ve daha fazla film izleyici çekmesi gereken daha iyi hikayeler anlatması anlamına gelir.

Nollywood filmleri, Hollywood'daki meslektaşlarını tamamen yerinden edecek bir yere yakın değildir, ancak yerli filmlerin nihayetinde kendi ülkesinde hak ettiği saygıyı gördüğünü bilmek iyidir.

Ekim 2019’da en yüksek kazanan 5 Nollywood filmi:

Aşk Savaştır - N30.7 milyon
Kasanova - N22,5 milyon
Asansör Bebek - N20.7 milyon
Bildiğim Düşman - N13 Milyon
Üç Hırsız - N8 milyon

Kaynak: pulse.ng
 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?