banner15

Nobel Edebiyat Ödülü Fransız yazar Modiano'nun

Nobel Edebiyat Ödülü Fransız yazar Patrick Modiano'ya verildi

Nobel Edebiyat Ödülü Fransız yazar Modiano'nun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

2014 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Fransız yazar Patrick Modiano kazandı.

İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunan akademiden yapılan açıklamada, ödülün Fransız yazar Patrick Modiano'ya verildiği belirtildi. 

Modiano 1.1 milyon dolar para ödülünün de sahibi oldu. Ödül töreni Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık'ta Stockholm'de yapılacak.

Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada, çocuk kitapları ve senaryo çalışmaları da bulunan Fransız romancı Modiano'nun, eserlerinde, Alman işgali dönemindeki yaşanmışlıkların üstünü açması ve savaş döneminde Fransa'daki insani tabloyu yansıtması nedeniyle ödüle değer bulunduğu belirtildi.

Patrick Modiano'nun eserlerinin İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Alman işgali döneminde yaşanan olaylar üzerine ya da otobiyografik temele dayandığını belirten Nobel Komitesi, yazarın kullandığı materyali, bazen röportajlar ve gazete yazıları bazen de yıllardır topladığı kendi notlarından alıp kullandığı bilgisine yer verdi.

Modiano'nun Babam ve Ben, Bir Sirk Geçiyor ve En Uzağından Unutuşun kitapları Türkçe'ye çevrilmişti.

Öte yandan bu yılki Nobel Edebiyat Ödülünün, Japon Haruki Murakami, Suriyeli Adonis, ABD'li Philip Roth, Kenyalı Ngugi wa Thiong'o gibi isimlerin öne çıkmasına rağmen ülkesinde ödülleri bulunan ancak ülkesi dışında çok fazla tanınmayan Fransız yazara gitmesi dikkati çekti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 16:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35