banner39

Notlar dergisinin ilk sayısı çıktı

Kuram ve düşünce dergisi Notlar yayın hayatına başladı. Yayın periyodunu üç aylık olarak belirleyen derginin giriş yazısında derginin hedefleri açıklanıyor. Derginin yayın çizgisi sosyal kuram ve fikir olacağı belirtiliyor

Kültür Sanat 08.02.2015, 13:35 08.02.2015, 13:35
Notlar dergisinin ilk sayısı çıktı

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Dergide felsefeden sosyolojiye, siyaset biliminden edebiyat kuramına kadar farklı alanlarla metinlere yer veriliyor. Notlar dergisinde öncelikle bir inancın şuuru ve bir medeniyetin idraki içerisinde olma vurgusu dikkati çekiyor. Bugün bir medeniyete dâhil olmak konusunda güncel bir şey söylenemeyeceğine dair tespit günün ezberi dışında bir yaklaşım ortaya koyuyor. Medeniyetimizin "durduğu" ve "donduğu" bir tarih evresinde bir medeniyete mensup olma iddiasının karşılığını bulmanın kolay olmayacağı belirtilirken, derginin insana, topluma ve fikre dokunan bir düşünme ve kuram ihtiyacından ortaya çıktığı izah ediliyor.

Özcesi dergi geçmiş hafıza ile sağlıklı bir ilişki kurmanın imkânlarını araştırmayı, buna yoğunlaşmayı ve tarihi hafızaya, bütün dinamikleri ve birikimiyle tutarlılık ve devamlılık bağı taşıyan bir çabayı eklemeye girişmeyi hedefliyor. İlk sayıda yer alan yazılardan bazıları şöyle: Sait Mermer "İsa'nın Yamalı Gömleği: Varlık Sorununa Bakış" başlıklı yazısında varlık meselesinin düşünce üzerinden takip ettiği yolu irdeliyor. Murat Erol "Zamanın Sürekliliği, Tarihin Hareketi ya da Kendi Zamansallığını Kurmak" başlıklı yazısında zaman ve tarih merkezli bir okuma yaparak, bunlar üzerinden belli kuramsal çıkarımlarda bulunuyor. Ercan Yıldırım "Neoliberal İslamcılığın Kökleri" başlıklı yazısında, İslamcılığın serencamını ortaya koyuyor. Haydar Barış Aybakır "Sosyal Bilimleri Yeniden Düşün(eme)mek" başlıklı yazısında Wallerstein ve dünya-sistemi tezi üzerinden belli çözümlemelerde bulunuyor.

Özgür Taburoğlu "Ziya Gökalp’te Toplumsal Vicdan" başlığını taşıyan yazısında Gökalp üzerinden belli tespitlerde bulunurken toplumsal vicdanı farklı bir açıdan ele alıyor. Şenol Korkut "Çok Boyutlu Bir Kurum Olarak Diyanet" yazısında din-devlet-toplum ilişkisini Diyanet üzerinden ele alırken önemli tespitler ortaya koyuyor. Ekrem Özdemir "İntikam Hakkı" başlığı altında din, edebiyat ve sinema üzerinden intikam kavramını ele alırken, kavrama yaklaşımları da ortaya koyuyor. Süleyman Özar "Evden Uzakta" başlıklı yazısında ev metaforunu farklı açılardan akıcı bir üslupla ele alıyor. Dergide Ziyauddin Serdar'ın "Makine ve Metafor" başlıklı yazısının tercümesi de yer alıyor. Yasin Ramazan "Muhatabın Bağlamı" başlığı altında bağlam konusu üzerinden Dücane Cündioğlu'nun metinlerini kritik ederken, Yahya Karataş ise Max Weber'in "Meslek Olarak Bilim" konuşmasını kritik eden yazısıyla dergiye katkıda bulunmuş.

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü