banner15

Osman Hamdi Bey'e konserli anma

Kamplumbağa Terbiyecisi Osman Hamdi Bey, Tuluyhan Uğurlu konseri ile anıldı

Osman Hamdi Bey'e konserli anma

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çağdaş Türk Müzeciliği'nin kurucusu, arkeolog ve dünyaca ünlü ressam Osman Hamdi Bey'i, ölümünün 100. yılında Eskihisar'da yaşadığı evin bahçesinde andı. 

'Kaplumbağa Terbiyecisi' lakabı ile tanınan Osman Hamdi Bey, ölümünün 100. yıl dönümü töreninde piyano sanatçısı Tuluyhan Uğurlu muhteşem bir konser verdi. Osman Hamdi Bey'in yaşamının anlatıldığı konserde Tuluyhan Uğurlu, Anadolu uygarlıklarını anlattığı 'Güneş Ülke Anadolu' isimli eserini seslendirdi. 'Kaplumbağa Terbiyecisi' gibi en önemli eserlerini Eskihisar'da veren Osman Hamdi Bey, ölümünün 100. yılında Tuluyhan Uğurlu'nun piyanosunda adeta ölümsüzleşti. Konser öncesinde ayrıca Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü Müze Araştırmacısı Havva Koç 'Osman Hamdi Bey Müzeciliğimiz' konulu bir konferans verdi.

Uğurlu, ilk olarak Osman Hamdi Bey adına bestelediği eserini seslendirdi. Büyük beğeni ile izlenen eserin ardından vatandaşlar Tuluyhan Uğurlu'yu dakikalarca ayakta alkışladı. Uğurlu daha sonra Anadolu'nun 10 bin yıllık serüvenini anlatan 'Güneş Ülke Anadolu' adlı eserini seslendirdi. Konser sırasında konuşan Tuluyhan Uğurlu, Osman Hamdi Bey adına ilk konserini İstanbul'da verdiği şimdi ise büyük ustanın evinin önünde aynı konseri tekrarlandığını söyledi. Osman Hamdi Bey'in evinde konser vermekten büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Uğurlu, "İstanbul'a bu kadar yakın ve bir o kadar da uzak Eskihisar'da olmaktan büyük mutluluk duydum. Bu nedenle kalbimin bir bölümü burada kalacak." dedi. Konser sonunda Tuluyhan Uğurlu kendine has nezaketi ile seyircileri selamladı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2010, 15:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35