banner15

Osmanlı İstanbul'u sempozyumu düzenlendi

İBB ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi tarafından düzenlenen 4’üncü Uluslararası Osmanlı İstanbul’u Sempozyumu sona erdi. Üniversitenin Altunizade yerleşkesindeki sempozyuma Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden 69 akademisyen katıldı.

Osmanlı İstanbul'u sempozyumu düzenlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da fethin 563.’ıncı yıldönümünde 4’üncü Uluslararası Osmanlı İstanbul’u sempozyumu düzenlendi. 2 gün boyunca devam eden program; 18 oturumda yerli ve yabancı 69 akademisyeni buluşturdu.

Sempozyumun ilk oturumunda Prof. Dr. Selçuk Mülayim, Mimarlıkta Sinan Çağı konulu tebliğini katılımcılarla paylaştı. İstanbul’un tarihine dair önemli konulara temas edilen sempozyumda Osmanlı İstanbul'u bütün yönleriyle farklı başlıklardaki oturumlarla masaya yatırıldı.

Sempozyumda, İstanbul’un gizli kalmış yönleri, fiziki, sosyal, ekonomik ve kültürel değişimleri mercek altına alındı. Henüz gün yüzüne çıkmamış bazı arşiv belgeleri ve fotoğraflar da sempozyuma katılan uzman tarihçiler tarafından sunuldu.

Günümüze kadar İstanbul ve Osmanlı tarihiyle alakalı aydınlatılamayan sorulara belgeler eşliğinde cevaplar arandı. 4’üncü Uluslararası Osmanlı İstanbul’u sempozyumu İstanbul'da Musiki, Musikide İstanbul oturumuyla sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 09:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48