Osmanlı ve batı ressamlarının eserleri aynı müzede

Ayvazovski'den, Şeker Ahmet Paşa'ya, Osman Hamdi Bey'e, Halil Paşa'ya kadar Osmanlı ve Batı ressamlarının 202 adet tablosu Dolmabahçe Sarayı'nda açılan Milli Saraylar Resim Müzesi'nde sergilenmeye başladı

Osmanlı ve batı ressamlarının eserleri aynı müzede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Saraylar Resim Müzesi, Dolmabahçe Sarayı'nda açıldı. Müzede, 1830-1930 arasında yapılmış 202 eser sergileniyor

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi olarak hizmet veren, Dolmabahçe Sarayı Veliahd Dairesi 2 yıl süren restorasyonunun ardından Milli Saraylar Resim Müzesi olarak açıldı. 3 bin 400 metrekare sergileme alanına sahip olan müzede restorasyonu devam eden bir kısım daha var. Bu bölüm de bitirildiğinde sergileme alanı 6 bin metrekareye, eser sayısı da 400'e ulaşacak.

Müzede şu anda Ayvazovski'den, Şeker Ahmet Paşa'ya, Osman Hamdi Bey'e, Halil Paşa'ya kadar Osmanlı ve Batı ressamlarının 202 adet tablosu sergileniyor. Bunlardan 28 tanesi Topkapı Sarayı'ndan, bu müze için 5 yıllığına ödünç alınan tablolar. Milli Saraylar koleksiyonunun geri kalanı ise yine sarayda sergilenmeye devam edecek.

Yeni Şafak'ın haberine göre müze, ilk bir ay misafirlerini ücretsiz olarak ağırlayacak. Dolmabahçe Sarayı'nın ziyaretçileri de ayrıca bir bilet almadan gezebilecek. Müze, pazartesi ve perşembe günleri hizmet vermiyor.

ŞEKER AHMET PAŞA'DAN AYVAZOVSKI'YE...

Müzenin girişinde ilk salon olarak düzenlenen Sultan Abdülmecid/Sultan Abdülaziz Salonu'nda Topkapı Sarayı'ndan alınan Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz'in portreleri yer alıyor. Goupil Galerisi'nden Saraya Satın Alınan Tablolar odası Sultan Abdülaziz Dönemi'nde Paris'ten alınan tablolardan oluşuyor ve bu tabloları alan Sultan Abdülaziz ve yaveri Şeker Ahmed Paşa'nın beğenilerini ve Avrupa'nın onlara ne sunduğunu gösteriyor. Merasim Salonu ise kuşkusuz müzenin yapı olarak en ihtişamlı bölümü. Burası ünlü Rus ressam Ayvazovski'ye ayrılmış. Saray Ressamları odasında da Stanislaw Chlebowski, Luigi Acquarone ve Fausto Zonaro'nun eserleri yer alıyor. Yaver Ressamlar Salonu'nda Osman Nuri Paşa, Şeker Ahmed Paşa gibi asker ressamların eserleri var.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 10:54
banner53
YORUM EKLE

banner39