Osmanlıca kaynaklar, elektronik ortamda dünyaya açılacak

IRCICA Farabi Sayısal Kütüphanesi'ndeki Osmanlıca eserler, OCR sisteminden geçirilerek araştırmacıların erişimine ücretsiz olarak sunulacak

Osmanlıca kaynaklar, elektronik ortamda dünyaya açılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam Konferansı Teşkilatı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Farabi Sayısal Kütüphanesi'nde OCR sistemi ile Osmanlıca tüm kaynaklar elektronik ortamda dünyaya açılacak.

IRCICA'dan yapılan açıklamaya göre, kütüphane, ülkedeki ilk kütüphane otomasyon programı olan "ILIS"i 1980'de hayata geçirdi. Yıllar içinde teknolojik gelişmeleri takip ederek kütüphaneciliği elektronik ortama taşıma çalışmalarına hız veren merkez, Farabi Sayısal Kütüphanesi'ni oluşturdu.

Türkiye için pilot uygulama kabul edilen web tabanlı ilk sayısal kütüphanede yazılı, basılı, görsel ve işitsel materyaller standartlara uygun taranarak, Optik Karakter Tanıma Sistemi'nden (OCR) geçirildikten sonra okunabilir, düzeltilebilir ve yararlanılabilir formda elektronik ortama aktarılıyor.

Diğer kütüphanelerde kurulup işletilebilecek yapıda tasarlanan uygulama ile araştırmacılar, çalıştıkları konunun materyaline çevrimiçi olarak temas edebiliyor.

Sayısallaşma sürecinin önemli bir parçasını oluşturuyor. OCR ile basılı malzemeler bilgisayar ortamında işlenebilen metinlere dönüştürülüyor. Merkezin 2011'den bu yana sürdürdüğü ve dünya çapında ilk kez gerçekleştirilen Osmanlıca OCR çalışmasıyla sayısallaştırma sürecinde eksik kalan bu önemli aşama da tamamlanmış olacak. Böylece bu konuda araştırma yapan kişilerin kaynaklara ulaşımı daha kolay olacak.

Dünyada ilk kez gerçekleştirilen Osmanlıca OCR yazılımı ile sadece Türkiye'ye değil, Osmanlı'nın hüküm sürdüğü tüm coğrafyalara ait gizli kalmış belgeler ve kaynaklar gün yüzüne çıkacak. Eserler, sayısal ortamda ücretsiz kullanıma sunulacak. Ayrıca, Osmanlıca matbu eserler, sistem sayesinde metin içi aramaya açık hale gelecek.

Osmanlı Devleti vilayet, kamu ve özel kurum salnameleri, Osmanlı kronikleri, Balkanlar, Türkiye, Orta Doğu, Asya ve Afrika seyahatnameleri, Kur'an-ı Kerim ve bazı hat eserleri erişime açılacak.

Osmanlı dönemine ait çok zengin askeri, topoğrafik ve coğrafi harita bilgileri sayısal kütüphanedeki harita koleksiyonunda bulunuyor. Kütüphane, Türkiye, ABD, Almanya, Yunanistan, İran, İngiltere, Mısır, Suudi Arabistan, Fransa ve Irak başta olmak üzere 75 ülkenin araştırmacıları tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2015, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER