banner39

Öykü ne değildir?

Öyküye dair yayınların arttığı bir vasatta öykü türünün sınırları da tartışılıyor. Hece Öykü, 71. sayısında öykü türünün ayırt edici vasıflarını gündeme taşıyor

Kültür Sanat 30.11.2015, 10:25 30.11.2015, 10:25
Öykü ne değildir?

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Hece Öykü’nün öykü odaklı olarak yaptığı soruşturmada Kemal Gündüzalp, Öykü: Bir Trenin Durup Kalkma An’ı” başlıklı metniyle yer almış. Yazar, öyküyü, sözünü en kestirme yoldan yoğun bir etki bırakacak biçimde ayaküstü söyleyip çekip giden bir tür olarak tanımlamış. Âlim Kahramanise “Kendini Bir Türe Adamak” metninde ise hikâyecinin kendini bu türe adaması gerektiğini hatırlatıyor. Ayrıca öykü odaklı dergilere de değinerek hikâyenin kendisi küçük ama aslında büyük bir tür olduğunu hatırlatıyor.

Dinçer Eşitgin, “Hikâyenin Alâmet-i Fârikası”nda dil konusuna dikkat çekerken Mihriban İnan Karatepe, öykünün diğer edebî türlerden farkının aktarılamazlığı olduğunu söylüyor. Öykünün ancak sessiz okuma ile künhüne vakıf olunabileceğinin altını çiziyor. Ahmet Sarı ise türler üzerinden başladığı değerlendirmesini kendi hikâyecilerini anlatarak sürdürmüş. Öykücünün kendi alanını bilmesinin önemine dikkat çekmiş.

Nazlı Karabıyıkoğlu, edebiyatı salt biçim olarak görmeden, biçimin tanımların öne çıkması gerektiğini hatırlatırken, Doğukan İşler ise arabesk soslu anıların öykü olarak sunulmasının yanlışlığına dikkat çekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?