banner39

Özbekistan yapımı Çay filmi Cannes Film Festivali'nde ödül kazandı

16 dakikalık Özbekistan yapımı kısa film “Çay” izleyiciye insanlık, merhamet ve yaşlılara saygı gibi değerler hakkında derin bir farkındalığın önemini anlatıyor. Film 72. Cannes Uluslararası Film Festivali'nin bir parçası olarak düzenlenen "ENTRE 2 Marches" adlı kısa film festivalinde Grand Prix ödülü aldı.

Kültür Sanat 29.05.2019, 10:20
Özbekistan yapımı Çay filmi Cannes Film Festivali'nde ödül kazandı

72. Cannes Uluslararası Film Festivali'nin bir parçası olarak düzenlenen "ENTRE 2 Marches" adlı kısa film festivalinde, genç bir Özbek yönetmen Shokir Kholikov'un filmi Grand Prix ödülü aldı.

Dünyaca ünlü film festivali çerçevesinde düzenlenen "ENTRE 2 Yürüyüşleri" adlı yaratıcı proje, sinema aracılığıyla, engellilerin gerçek sorunlarını sinemaya tanıtmayı amaçlıyor.

Yönetmen Sh Kholikov'a göre, bu festivale 700'den fazla katılımcı başvurdu. En iyi 25 film seçildi.

"Çay" filmi, Özbekistan Devlet Sanat ve Kültür Enstitüsü'nden mezun olan genç bir yönetmenin tez çalışması. Bugüne kadar, bu film ülkemizde düzenlenen uluslararası film festivali PROlog’da, gençlik yaratıcı yarışması İzhor’da ödül kazanmakla kalmayıp, aynı zamanda Makedonya, Rusya, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan ve diğer ülkelerde düzenlenen uluslararası film festivallerinde dünya çapında tanınmışlık kazandı.

16 dakikalık kısa film “Çay” izleyiciye insanlık, merhamet ve yaşlılara saygı gibi değerler hakkında derin bir farkındalığın önemini anlatıyor

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?