banner39

Özdenören'den Karakoç'a mektup

Ünlü Edebiyatçı Rasim Özdenören'in Sezai Karakoç'a yazdığı mektup, Hece Dergisi tarafından ilk kez gün yüzüne çıkarıldı.

Kültür Sanat 06.01.2011, 12:05 06.01.2011, 12:31
Özdenören'den Karakoç'a mektup

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Hece Dergisi'nin Hece "Yedi Güzel Adamdan Biri Rasim Özdenören" adlı özel sayısında, edebiyat dünyasında yankı uyandıracak bir mektup yer aldı.

Rasim Özdenören'in Sezai Karakoç'a yazdığı ve tam 45 sayfa tutan mektubu ilk kez okuyucu karşısına çıktı.

6  Kasım 1967 tarihinde yazılmaya başlanan mektup hemen her gün yeni bölümler ilave edilerek ancak 31 ocak 1968 tarihinde tamamlanıyor.

"Benim canım, yüreğim, kan parçam ağabeyim" diye başlayan uzun mektup Sezai Karakoç'la Özdenören arasındaki ilişkinin boyutlarını ortaya koyuyor.

Bir dönem birbirine çok yakın olan, üstad talebe ilişkisi içinde bulunan bu iki ismin arasındaki gerçekleşen yazışmalar edebiyat çevrelerinde biliniyordu. Ancak mektuplaşmaların içeriği pek bilinmiyordu.

Bu mektupla Sezai Karakoç'un Özdenören üzerindeki etkisi daha açık biçimde ortaya çıkıyor. Dönemin entellektüel hayatı, sorunları, birbirleriyle ilişkilerini anlama ve anlamlandırma açısından önemli olan bu metinin çok konuşulacağı beliritiliyor.

Dergide ayrıca Rasim Özdenören'in "Ben ve Bilincim" adlı yazısının ardından onun  hayatını, kişiliğini, düşüncesini,  edebi birikimini, bakış açısını, tanıklıkları, hatıralarını, mektuplarını, Mavera özelinde dergiciliğini ele alan sayıda ayrıca soruşturma, albüm ve kaynakça yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?