banner39

Pakistanlı yazara Almanya’da verilen edebiyat ödülü Filistin halkına destek verdiği gerekçesiyle iptal edildi

Pakistanlı yazar Kamila Shamsie, İsrail karşıtı olduğu için Alman Ödüllerini kaybetti

Kültür Sanat 23.09.2019, 09:36
Pakistanlı yazara Almanya’da verilen edebiyat ödülü Filistin halkına destek verdiği gerekçesiyle iptal edildi

Almanya’da her yıl Nobel Ödüllü Nelly Sachs adına verilen edebiyat ödülünün kazananı bu yıl Pakistan asıllı İngiliz yazar Kamile Shamsie olarak ilan edilmişti. Ancak daha sonra yazarın İsrail Hükümetine karşı kültürel boykot hareketinin içinde olması nedeniyle ödülün iptal edildiği duyuruldu. Sachs ödülü, her yıl Dortmund Kent Meclisi tarafından “Hoşgörü, sorumluluk ve barış yanlısı “ yazarlara veriliyor.

Kent Konseyi sözcüsü, “ödüle karar verildiği zaman jüri üyelerinin, Kamila Shamsie’nin İsrail Hükümetine karşı kültürel boykot hareketinin içinde olduğundan haberdar olmadığını” belirtti.

Filistin halkına destek veren ve İsrail hükümetinin işgal politikalarını eleştiren ünlü edebiyatçı Kamila Shamsie, ödülün iptal edilmesi kararı üzerine şunları ifade etti: “Filistin halkını desteklememle bu ödülü almam arasında bir çelişki olmadığı aşikardır. Ödülün ilan edilmesi ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun uluslararası hukuka aykırı bir şekilde İşgal Altındaki Batı Şeria’nın üçte birini ilhak edeceği iddiası aynı zamana denk geldi.

Bu açıklamanın ardından iki Filistinli delikanlı İsrail güçleri tarafından öldürüldü. Ödül jürisi, benim İsrail hükümetine baskı yapılması amacını güden ve şiddet içermeyen boykot hareketini desteklemem nedeniyle ödül kararını geri çekti. Bir jüri heyetinin baskıya boyun eğerek ifade özgürlüğü hakkını kullanan bir yazardan bu ödülü geri alması muazzam üzüntü verici.”

Kamila Shamsie, Guardian’da İsrail’in kültürel boykotu çağrısında bulunan açık mektubun imzası olan 100 yazar ve aydın arasındaydı.


11 Eylül'de yayınlanan Dortmund belediye meclisi, yaptığı açıklamada: “Karar sırasında, hiçbir jüri üyesi Kamila Shamsie'nin geçmişte BDS (Boykot, Elden Çıkarma ve Yaptırımlar) kampanyasını geçmişte desteklediğini bilmiyordu.” Kesin kararın birkaç gün içinde alınması bekleniyor ve ödül Aralık ayında resmen verilecek.

BDS Hareketi

2005 yılında Filistinli aktivistler tarafından yaratılan bir baskı grubu olan BDS Hareketi, İsrail’e Filistin’deki insan hakları ihlallerini durdurmaya zorlamak için uygulanan ekonomik yaptırımların uygulanmasını desteklemeye çalışıyor.

Alman Parlamentosu, BDS'yi Naziler tarafından Soykırım sırasında kullanılan “kalıpları ve yöntemleri” kullanmakla suçladı. BDS Hareketi, kınamaya misilleme yaptı ve Almanya'yı “İsrail'in askeri işgal suçları, etnik temizlik, kuşatma ve apartheid suçlarında” olduğu iddiasıyla suçladı.

Kamila Shamsie'nin konu hakkındaki açıklaması

Kamila Shamsie, Nelly Sachs Ödülü'nü kazandığı için duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “BDS'yi desteklemekle bu ödülü almak arasında bir çelişki olmadığı konusunda oldukça açık” dedi.

Kararın açıklanmasının, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun seçim kampanyasının bir parçası olan İşgal altındaki Şeria’nın batısının üçte birini eklemeye yönelik siyasi iddialarına denk geldiğini söyledi.

Kaynak: İzdiham, globalvillagespace

banner53
Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?