banner39

Putlarını kıramayan kabileler

Atasoy Müftüoğlu’nun günümüz İslâm dünyası toplumlarında yeni bir cahiliye biçimine, kabile ilişkilerine dönülmüş olduğunu anlatan yazılarından oluşan Putlarını Kıramayan Kabileler adlı kitabı çıktı

Kültür Sanat 02.05.2016, 13:11 02.05.2016, 13:11
Putlarını kıramayan kabileler

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Atasoy Müftüoğlu kitabında, toplumlarımızın, kapitalist, seküler, liberal dünya görüşleri, hayat tarzları tarafından eksiksiz bir biçimde fethedildikleri halde, toplumlarımız kapitalist/seküler/liberal/materyalist/pozitivist fatihler tarafından konulan/kurulan yasalar, kavram ve kurumlar tarafından yönetildiği halde, Müslümanlar olarak bizlerin, İslâmî düşünce/kültür/akademi/siyaset vb. hayatı olarak, sanki böyle fetihler hiç yaşanmamış gibi, sanki İslâmî bir toplumda/dünyada/hayatta yaşıyor gibi, bu büyük anormalliği fark etmeden, hiç bir sorun yokmuş gibi yaşamaya devam edişimize odaklanıyor. Hal böyle olunca insanlar, hangi İslâmî yorumun/hareketin/cemaatin/mezhebin/liderin en 'hakiki' olduğunu tartışmaya devam ediyor. Asıl tartışılması gereken konular ise hiç gündeme getirilmiyor, hiç tartışılmaması gereken konular ise hep gündemde tutuluyor.

Müftüoğlu’nun şu satırları aynı zamanda kitabın ana düşüncesini ortaya koyar mahiyette: “Günümüzde İslâm dünyası toplumlarında yeni bir cahiliye biçimine, kabile ilişkilerine dönülmüştür. Hangi gerekçeye dayalı olursa olsun kabile ilişkisi, (etnik-mezhepçi-tarikatçı-cemaatçi) dışlayıcı bir ilişki biçimidir. Bütün farklılıkları sorun olmaktan çıkaran, farklı hassasiyetleri içeren, büyük bir bilgelik kültürüne dayalı İslâm kardeşliği ilişkisi gerçekleştirilinceye kadar, medeni olmaktan söz edemeyiz...”

Atasoy Müftüoğlu, Putlarını Kıramayan Kabileler, Mahya Yayınları, 2016, 208 sayfa.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?