Reşat Nuri'nin kitaplaşmamış mizahi hikayeleri

Hürriyet Gösteri dergisinin son sayısında Reşat Nuri Güntekin’in üç mizahî hikâyesine yer veriliyor

Reşat Nuri'nin kitaplaşmamış mizahi hikayeleri

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Daha ziyade romanlarıyla tanınan Reşat Nuri Güntekin çeşitli mizah dergilerinde yayınladığı kısa mizahî hikayeleriyle dönemin okuyucuları tarafından büyük rağbet görmüştür. Akbaba dergisinde kendi imzasının yanında Ağustos Böceği, Ateş Böceği adlarıyla kalem oynatan Reşat Nuri mizaha olan ilgisini Kelebek Edebî Mizah Mecmuası’nda ortaya koymuştur.

Onun bu mecmuadaki hikâyelerinden üçünün de yer aldığı kısa yazıyı Nebahat Yusoğlu hazırlamış. Reşat Nuri, 12 Nisan 1339’dan(1923) 25 Eylül 1340’a(1924) kadar toplam 77 sayı neşredilen Kelebek mecmuasında mizahî hikâyeler yazar. Burada iki yüzü aşkın hikâye neşreden yazar, devrim anlayışına uyarak hikâyelerinin çoğunu Yarasa, Ateş Böceği, Yıldız Böceği, Ağustos Böceği, Çiğdem, Saksağan, Karakuş, Saksağan gibi, adlarla yayımlamıştır.

Yusoğlu’nun aktardığı bilgilere göre, Reşat Nuri, mizah hikâyelerinde İstanbul şehrini, sakinlerinin tutum ve tavırlarını işlemiştir. Kâğıt fiyatlarına yapılan zamdan ötürü kapatılan Kelebek mecmuasının ardından romana yönelmiştir. Bu dergide yayımladığı hikâyelerden bazılarını hikâye kitaplarına alan Reşat Nuri’nin sayısı hayli fazla olan hikâyelerinin büyük kısmı dergi sayfalarında kalmıştır.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 14:49
banner53
YORUM EKLE

banner39