banner39

Resim ve cam sanatının buluşması

Rusya'nın başkenti Moskova'nın önde gelen sanat galerilerinden biri bu kez, Türk sanatçılara kapılarını açtı. Doğan ve Gülen Soysal çiftinin sergisinde geleneksel Türk cam sanatının dekoratif örnekleriyle resim çalışmaları buluştu

Kültür Sanat 15.04.2015, 21:16 16.04.2015, 07:56
Resim ve cam sanatının buluşması

Moskova çok sayıda sanat galerisi ve müzeye ev sahipliği yapıyor. Bu sanat merkezleri ise, çoğunlukla yabancı sanatçıları ağırlıyor. Ressam Doğan Soysal ve cam sanatçısı Gülen Soysal da bu sanatçılar arasında.

Geleneksel Türk cam sanatının dekoratif örneklerini ve resim çalışmalarını buluşturan çift, Moskova'da bir sergi açtı. "Saydam Çizgiler" sergisi, bir yanda hayatlarını sürdürdükleri Rusya ile, diğer yanda anavatanları Türkiye'den izler taşıyan sanat eserlerinden oluşuyor.

RUSYA'NIN DESENLERİNDEN İLHAM ALDIM

Sanatçı Gülen Soysal sergiyle alakalı olarak şu ifadeleri kullandı: “Rusya'da böyle bir çalışma görmedim. Çam olması insanların çok ilgisini çekiyor. Tahta, seramik ve porselenler üzerine yapılmış güzel çalışmaları var. Mesela matruşkaları var çok güzel. Rusya'nın desenleri hakikaten çok güzel. Benim de bir parça ilham kaynağım oldu.”

Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Naci Koru'nın açılışını gerçekleştirdiği "Saydam Çizgiler" sergisi, eleştirmenlerin, güzel sanatlar öğrencilerinin ve sanat bürokratlarının ilgi odağı.

“BİR DİYALOG KÖPRÜSÜ”

Sergi ile alakalı olarak ressam Doğan Soysal da şu sözleri sarfetti: "Bu çalışmalar, halklar arasında bir diyalog köprüsüdür. Moskova ile İstanbul'u birbirine sımsıkı bağlayan sanatsal ve kültürel bir köprü. Osmanlı Devleti bizim için parlak ve aydınlık bir dönemi temsil ediyor. Dolayısıyla sanatsal anlamda da büyük ve ince bir miras bıraktı bize. Bugün burada sergilenen eserler de o sözünü ettiğim inceliği simgeliyor. Kremlin Sarayı'nda Osmanlı dönemine ait çok sayıda eser var. Dikkat ederseniz serginin bulunduğu bölge de Novodeviçi Manastırının hemen karşısı."

Saydam Çizgiler sergisi, Nisan ayının sonuna kadar Moskovalı sanatseverler için açık olacak.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?