banner15

Rifat Osman'ın harf inkılabı ile imtihanı

Yasin Beyaz, Dîvân’daki makalesinde bir Osmanlı aydını olan Tosyevizade Doktor Rifat Osman’ın Harf İnkılabı’na karşı tutumunu ve süreç içinde yaşadığı zorlukları Ahmet Süheyl Ünver’e yazdığı mektuplar üzerinden tartışıyor

Rifat Osman'ın harf inkılabı ile imtihanı

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Tanzimat döneminde ortaya çıkan dil tartışmaları Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren yeni bir aşamaya geçmişti. Bu süreç önce Harf İnkılabı’na, ardından daha geniş çaplı bir hareket olan Dil Devrimi’ne dönüştü. Yasin Beyaz, Dîvân dergisindeki yazısında “Rifat Osman’ın Süheyl Ünver’e Yazdığı Mektuplar: Bir Osmanlı Aydınının Harf İnkılabı ile İmtihanı”, başlıklı makalesinde bir Osmanlı aydını olan Tosyevizade Doktor Rifat Osman’ın, Harf İnkılabı’na karşı geliştirdiği tepkileri ve bu tepkilerde meydana gelen değişimleri A. Süheyl Ünver’e yazmış olduğu mektuplar çerçevesinde ele alıyor. Rifat Osman’ın Harf İnkılabi karşısında yaşadığı sıkıntılar Süheyl Ünver’e yazdığı mektuplarda içtenlikle karşımıza çıkmaktadır.

Beyaz, onun bu konuyla alakalı olarak yazdığı mektuplarını dikkatle inceliyor. Buna göre onun birbirini takip eden üç dönemde farklı görüşler ortaya koyduğu görülmektedir. Önce bu değişime karşı çıkan Rifat Osman daha sonra bu konudaki fikirlerini değiştirerek Harf İnkılabı’nı benimser. Fakat gün geçtikçe Latin harflerinin kullanılmasının kendisine verdiği rahatsızlıkları net olarak ortaya koymaya başlamıştır. Bu dönem aynı zamanda sonu gelmez endişeleri içinde barındırır. Türkçe kelimeler kullanma mecburiyeti ile Farsça ve Arapça kelimeleri kolayca kapı dışarı yapamamanın meydana getirdiği sıkıntılar da eklenmeli buna. Devranın vefasız günlerinden bahsettiği satırlar bunun önemli bir göstergesi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 09:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48