banner39

Sakarya'da tezhip zamanı

“Tezhip illa kâğıt olarak kalmamalı” diyen sanatkâr, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim Üyesi Doç. Dr. Münevver Üçer’in eserlerinden oluşan Münevver Üçer Tezhip Sergisi, Sakarya Sanat Galerisi’nde 10 Şubat Cuma günü sanatseverlerin ilgisine arz edildi.

Kültür Sanat 16.02.2017, 16:01 16.02.2017, 16:01
Sakarya'da tezhip zamanı

İbrahim Ethem Gören/Dünya Bülteni-Kültür Servisi

Tezhip sanatçısı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim Üyesi Doç. Dr. Münevver Üçer’in eserlerinden oluşan Münevver Üçer Tezhip Sergisi, Sakarya Sanat Galerisi’nde 10 Şubat Cuma günü sanatseverlerin ilgisine arz edildi.

Sanatkârların, Münevver Üçer’in öğrencilerinin, arkadaşlarının ve Sakaryalıların yoğun ilgi gösterdiği sergide sanatkârınyakın yakın dönemde imza attığı eserleri yer alıyor.

Sergide evvelemirde klasik ve klasik temelli modern tezhip tasarımına ait eserler ve sanatçının üç boyutlu tezhip çalışmaları dikkat çekiyor.

“Tezhip illa kâğıt olarak kalmamalı” diyen sanatkâr,kâğıtla üç boyutlu unsurları birleştirmiş. Doç. Dr. Münevver Üçer bu yönüyle tezhibe ve dolayısıyla Türk süsleme sanatlarına üçüncü boyutu katan sanatkâr olarak biliniyor.

KÂĞITLA ÜÇ BOYUT UNSURLARINI BİR ARAYA GETİRİYOR

Klasik usulde eser üretmeye devam etmekte olan Üçer, yaptığı çalışmalarla tezhibi canlandırmak istiyor. Bu bağlamda zaman zaman tezhibi kâğıttan ve murakkaadan uzaklaştırıp boyut katarak nesneye dönüştürme gayretinde bulunuyor. Kâğıtla üç boyut unsurlarını birleştiriyor. Zeminlerde oynayarak kâğıtları zeminlere doku haline getiriyor.

Üçer’in yaptığı çalışmaların temelinde klasik var. Sanatçı, klasik motifleri usulüne uygun bir şekilde yapmayı, formları bozmamayı, kurallara sadık kalmayı önemsiyor. Bununla birlikte fırçasını geçmiş zamanın ihtişamından ilhamla fırçasını yeni arayışlar için altın kâsesine uzatıyor.

Ulusal ve uluslararası sergi, bienal, sanat fuarı ve festivallerde yer alan sanatçının birçok ödülü bulunan Doç. Dr. Münevver Üçer’in tezhip sergisi 5 Mart Pazar gününe kadar Sakarya Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Sanatçı Münevver Üçer ile Sakarya sergisi özelinde hasbihal ettik.

Öncelikle seriniz hayırlı mübarek olsun. Sakarya Sergisi nasıl gündeme geldi?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; Sakarya’da Sakarya Sanat Galerisi’nde Sakarya Büyükşehir Belediyesi hamiliğinde açtığım bu sergiden çok memnunum. Çünkü sanatımızın geleneğine baktığımızda gelişmesi yaygınlaşması geniş kitlelere ulaşabilmesi için her yüzyılda hamilere ihtiyaç duymuştur ve Baykara’dan Kanuni Sultan Süleyman’a; Fatih Sultan Mehmet’ten Sultan Selim’e kadar devletin en başından aristokrat kesimine kadar sanatın desteklendiği görülmektedir.

Günümüzde de devletimiz ve yöneticileri, sponsor iş adamları ve şirketler, Vakıf kuruluşları ve geniş kitlelere ulaşmakta en yaygın nokta olan Belediyelerimiz sayesinde bu gelenek yaşatılmaktadır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültürve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Selma Hanım ile iki yıl öncesinde başladığımız görüşmeler sonucunda bu sergiyi gerçekleştirdik.

Sergiye konu olan eserleriniz hakkında genel olarak neler söylemek istersiniz?

Bu serginin hazırlık aşamasında ilk örneklerimden günümüze kadar olan süreçte ürettiğim birçok eseri bir arada görmek mümkün... Ve aynı anda üç boyutlu eserlerimden de bu sergide iki tanesini bir arada görme şansı sanatseverler için mümkün...

Sanatseverleri ne türden çalışmalarınız karşıladı?

Arayış eserlerimden olan ilk çalışmalarımdan boyutlu olan eserlerime kadar her tür çalışmamdan en az bir örnek bu sergide yer almakta... Ve ilk olarak tarafımca gerçekleştirilen boyutlu tezhiplerimden elimde kalan son örneği de bu sergiye getirdim... Kâğıt yüzeylerinde yaptığım renk geçişli uygulamaların ilk örneklerinden son uygulamalarına örneklerim de Sakarya sergimde yer alıyor.

SANATSEVERLER SERGİYE YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Sakaryalılar serginize ilgi gösterdi mi?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Sakarya Sanat Merkezi’nde açtığım bu sergiye İstanbul’dan gelerek beni yalnız bırakmayan sanatseverlere ve dostlarıma, Sakarya ilimizde bu sanata gönül veren sanatseverlerin ilgisine, Sakarya Üniversitesi’nin güzide hocalarına teşekkürlerimi de iletmek isterim. Yaptığımız çalışmalar sanatseverler tarafından ilgi görünce beni de yeni çalışmalar yapmam konusunda teşvik ediyor. Bu sayede yeni yeni fikirlerle yeni yeni çalışmalar yapmayı hedefliyorum.

Bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Son otuz yılda sanatlarımıza gösterilen ilgi grafiksel olarak da devamlı yukarıya doğru bir çizgi halinde seyretmektedir. Bu sebepledir ki sanatın başşehri İstanbul’dan, sanatın yayıldığı ve destek gördüğü tüm illerimize doğru geniş katılımlı etkinlikler ilgi görmekte ve her geçen gün sanatsever sayısını arttırmaktadır.

Üç boyutlu eserleriniz Sakarya’da nasıl karşılandı?

Üç boyutlu eserlerim Sakarya’da olduğu gibi yurt içi ve yurt dışı sergilerim de de büyük ilgi görmekte… Kitap sanatlarımızın mihenk taşı olan tezhibimizi boyutlandırmak izleyicinin ilgisini çekmek ve evrensel bir tını yakalamak amacı ile çıktığım bu yolda başarılı olduğumu görmek beni ayrıca memnun etmekte...

Yeni projeleriniz neler olacak?

Beş yıl önce tasarlamaya başladığım ve son iki yılda da üretimine geçtiğim konsept bir sergi ve eserler hazırlıyorum, en kısa zamanda bu çalışmalarımı sanatseverlerin beğenisine sunmak istiyorum.

MARİFET İLTİFATA TABİDİR

Marifet iltifata tabidir,iltifat görmeyen çalışmalar da zayidir. İyisi ile kötüsü ile her çalışma takdir görmek ister, ilgi görmek ister. Yüzyılların birikimini günümüze taşıyan biz sanatçılara kurumların, kişilerin desteği, hamiliği destek verirken sanata ilgi duyanların izlemesi de ayrı bir önemli noktadır.

Bu sanat sarmalı gelişip büyümeli,sanatımız evrensel boyutlara taşınırken bu sayede sanatımızın kuralları ve geleneği de gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılmalıdır.

 

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?