banner15

Şakir Kocabaş 10 yıl önce bugün vefat etmişti

Yapay Zeka üzerine önemli çalışmaları olan akademisyen Şakir Kocabaş, 10 yıl önce bugün vefat etmişti

Şakir Kocabaş 10 yıl önce bugün vefat etmişti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yapay zekada bilgi organizasyonu, bilimsel buluşların modellenmesi ve gerçek zamanlı simülasyon konularında 20’den fazla uluslararası dergi ve konferans yayını, 10 ulusal konferans yayını bulunan Şakir Kocabaş, 19 Ağustos 2006’da vefat etmişti.

1945 yılında İstanbul’da doğan Kocabaş, 1970 yılında İTÜ Kimya Fakültesi’nden mezun oldu. Türkiye ve İngiltere’de kimya sanayinde çalıştı. 1985-1990 yılları arasında Londra Üniversitesi King’s College’da yapay zeka alanında doktora yaptı. 1991-1998 yıllarında ise TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde Yapay Zeka Bölüm Başkanı olarak çalıştı.

Yapay zekada bilgi organizasyonu, bilimsel buluşların modellenmesi ve gerçek zamanlı simülasyon konularında 20’den fazla uluslararası dergi ve konferans yayını, 10 ulusal konferans yayını bulunuyordu. Kocabaş, yapay zeka konusundaki çalışmalarının yanı sıra felsefe alanında da önemli eserlere imza attı: Bunlardan biri, alanında bir klasik sayılan ve ilk baskısı yapıldığı tarihten itibaren önemli tartışmalar başlatan İfadelerin Gramatik Ayrımı başlıklı kitabıdır (Küre Yayınları, 2002). Diğer eserleri: İslâm’da Bilginin Temelleri (İz Yayıncılık, 1997), Fizik ve Gerçeklik: Bilim Felsefesine Kavramsal Bir Yaklaşım (Küre Yayınları, 2001). Bu eserlerden ilk ikisi yayımlandıkları yıllarda Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) düşünce dalında ödüle layık görüldü.

Bilim ve Sanat Vakfı (BSV)’nda da seminerler veren Şakir Kocabaş’ın BSV’de yürüttüğü grup çalışmaları sonucu iki eseri daha yayımlandı: Kur’an’da Yaratılış: Uzayların ve Maddenin Yaratılışı ve İslam’da Gerçeklik Kavramı: Kur’an’da Hakk Kelimesi.

Düşünce ve bilim hayatımıza önemli katkıları olan Kocabaş, çok sayıda öğrenci yetiştirmişti.

ŞAKİR KOCABAŞ İLE İLGİLİ YAZIALR İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2016, 11:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35