Şakir Kocabaş kitaplığı tamamlanıyor

Şakir Kocabaş'ın daha önce bazı dergilerde yayımlanan makaleleri ve iki konferansı "Anlamlılık Üzerine" adıyla yayımlandı

Şakir Kocabaş kitaplığı tamamlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yapay zeka alanında çalışmaları ile bilinen ve vefatına kadar İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışan Şakir Kocabaş'ın "Anlamlılık Üzerine" kitabı yayımlandı. Yazarın daha önce de "İfadelerin Gramatik Ayırımı" ve "Fizik ve Gerçeklik, Bilim Felsefesine Kavramsal Bir Yaklaşım" kitapları yayımlanmıştı.

Küre Yayınları arasından çıkan eser, Kocabaş’ın 1983-1988 yılları arasında çoğunlukla Yönelişler ve İlim ve Sanat dergilerinde yayınlanladığı makaleler ile Londra Üniversitesi Imperial College (4 Mart 1984) ve Birbeck College’de (21 Eylül 1985) verdiği birer konferansı ihtiva ediyor. Bu konferanslardan ilki “Akıl-Beden Problemi”, ikincisi “John Searle’in Minds, Brains and Science’ının Çözümüne Giriş” başlığıyla yayınlanmıştı.

Derleme bu haliyle merhum Kocabaş tarafından 1985-1988 yılları arasında hazırlanmış, fakat bugüne kadar basılmamıştı.

Kitaptaki makalelerin hemen hepsi Kocabaş’ın İfadelerin Gramatik Ayırımı adlı kitabında ana hatlarını ortaya koyduğu felsefi metodun kısmi birer uygulaması olarak görülebilir. Bu bağlamda Thomas Kuhn’un The Structure of Scientific Revolutions, Daniel C. Dennett’ın Brainstorms, John Searle’ün Minds, Brains and Science, Richard Dawkins’in The Selfısh Gene ve Paul Davies’in God and The New Physics adlı kitaplarının da analitik incelemesi yapılmış.

2006 yılında vefat eden Doç. Dr. Kocabaş’ın yapay zekada bilgi organizasyonu, bilimsel buluşların modellendirilmesi ve simülasyon üzerine 20’den fazla uluslararası dergi ve konferans yayını, 10 ulusal konferans yayını bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 15:22
banner53
YORUM EKLE

banner39