banner39

Sayı çok tiraj yok!

Tarihçi Gözüyle kitabında Yılmaz Öztuna sohbet tadındaki üslûbuyla, tarih perspektifinden günümüz meselelerine bakışını sunuyor. Kitabın bir yazısının başlığı “Kitaptan Kaçmak İçin Bahane Çok” adını taşıyor.

Kültür Sanat 15.08.2015, 17:38 16.08.2015, 08:49
Sayı çok tiraj yok!

Asım Öz/ Dünya Bülteni - Kültür Servisi

İlk makalesini on üç yaşında ve ilk kitabını on beş yaşında yayımlayan Yılmaz Öztuna, Türkçeyi çok iyi kullanması, en ilmî eserlerinde bile edebi bir üslûba sahip bulunması, tarihi geçmiş ve geleceğe atıflar yaparak ve derin bir coğrafya ve edebiyat kültürüyle beraber sunmasıyla bilinir.

Osmanlı tarihi ve Türkiye tarihi ile ilgili ciltler dolusu ansiklopedik çalışmaları ve makaleleri ile tarihimizin her yaş ve kesimden insanlara sevdirilmesinde büyük emeği geçmiş ve sayısız Türk aydınının yetişmesine katkısı olmuştur. Kültür Bakanlığının kurucularından olan Yılmaz Öztuna’nın tarihçiliği kadar önemli bir hususiyeti de musikişinas ve müzikolog kişiliğidir. Dünyadaki ilk Türk Mûsikisi Konservatuarının kurulmasını sağlamıştır. Bu alanda da önemli eserler kaleme almıştır.

Tarihçi Gözüyle kitabında Yılmaz Öztuna sohbet tadındaki üslûbuyla, tarih perspektifinden günümüz meselelerine bakışını sunuyor.  Kitabın bir yazısının başlığı “Kitaptan Kaçmak İçin Bahane Çok” adını taşıyor. Milletimizin kitap, gazete ve dergi okumadığı konusunun sık sık söylenip yazılan bir konu olmasına rağmen  bu konuda öne sürülen sebeplerin geçerli  sebepler olarak ele alınamayacağını  Latin harflerinin kabulü ve matbaanın geç gelişi  örnekleri üzerinden irdeliyor.

1950’lerde ve bilhassa 1960’larda kitap ve gazete tirajlarının arttığına dikkat çeken Öztuna, bugün çok sayıda dergi olmasına karşın o yılların tirajlarına ulaşılamadığını söylüyor. Ona göre dergilerin eskisi kadar  satılmamasının sebeplerinden biri dergi sayısının artması diğeri gazetelerin inanılmaz boyutlarda magazin vermeleridir. Öztuna kendisinin 1865’lerden itibaren yayımladığı Hayat Tarih Mecmuasının gelmiş geçmiş en yüksek tirajlı kültür dergisi olduğunu belirtiyor. Bu derginin çok okunan sayfalarından biri “Kitaplar Arasında” başlıklı bölümdür. 2 sayfa 4 kolan kitap tanıtma yazılarının hepsi Öztuna’nın kaleminden çıkmaktadır. Her türde fakat tarih ağırlıklı kitapların tanıtıldığı bu bölüm hakkında büyük  bir tarihçi şöyle demiştir: “Kitaplarımı tanıtmanız beni bütün Türkiye’de şöhret yaptı, daha önce adımı, hele kitaplarımı bilenler kendi fakültemde bile az sayıda idi.”

120.000 tirajla 100 sayfa olarak basılan bu derginin dışında en yüksek tirajlı dergi ise 550.000 baskıya ulaşan haftalık Hayat dergisidir.

Yılmaz Öztuna, kitap tirajları konusunda da bir kuşak öncesinden geri olduğumuzu vurgulamanın doğru olacağını düşüncesinde.  500, 1000 gibi zavallı tirajların oluşumunda televizyon etkisinden bahsedilmesinin de geçersiz bir sebep olduğunu ifade ediyor. Çünkü televizyon gibi iletişim araçlarına karşın, Avrupa, Amerika ve Japonya’da baskı sayısı arttıkça arttı.

Yılmaz Öztuna, Tarihçi Gözüyle, Ötüken Neşriyat, 2014, 256 sayfa. 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?