banner39

Sezai Karakoç'un 'Mevlid'i

İsa Uğurlu, Sezai Karakoç’un Hızırla Kırk Saat kitabındaki “Mevlid”inde görülen yeni fikirleri, sesleri ele alıyor.

Kültür Sanat 31.07.2015, 14:04 28.10.2020, 11:13
Sezai Karakoç'un 'Mevlid'i

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Dergâh’ın son sayısında İsa Uğurlu, Sezai Karakoç’un “Mevlid”inde görülen yeni fikirleri, sesleri ele alıyor. Karakoç’un Hızırla Kırk Saat (1967) adlı kitabının otuz üçüncü şiirini metinlerarasılık bağlamında yeniden yazma ve taklit yöntemleri dâhilinde inceleyen Uğurlu, Karakoç’un mevlid yazımının klasik anlatıdan nasıl farklılaştığını örneklerle ortaya koyuyor. Karakoç’un müdahale ederek dönüştürme arzusu çerçevesinde insan ürünü bir metin olarak mevlid yazımındaki farklılığını şu cümlelerle belirginleştiriyor:

“Klasik mevlid metinlerindeki merhaba bahirleri yerine bu şiirde “günaydın” bentlerinin bulunması, bu bentlerde klasik mevlitlerde olduğu gibi Hz. Muhammed’e seslenmek onu övmek yerine, Hz. Muhammed’in doğumundan ötürü onun getireceği mesaja tutunacak olan kişilere seslenilip onların müjdelenmesi Karakoç’un metinlerarasılık bağlamında yaptığı en önemli yeniden yazma işlemlerinden biri. Böylece bu şiir bir bütün olarak yeni bir yazımın ürünü olarak karşımıza çıkıyor.”

Bu yazı dışında dergide yer alan ürünler şöyle: M. Sadi Karademir, Mehmet Narlı, Davut Güner, Hasan Ildız, Nadir Aşçı, Evliya Çelik, Mustafa Uçurum ve Yunus Emre Altuntaş’ın şiirleri yer alıyor. Cemal Kurnaz ile Veysel Doğaner ‘derkenar’ sütunlarında Küçük Kırmızı Balık ve Asaf Halet Çelebi üzerine değinileriyle dergiye katkı yapıyorlar. İkinci kitabına doğru yol alan Mukadder Gemici bu sayıya “Hayat Budur İşte” adlı hikâyesiyle katkıda bulunuyor. Atakan Yavuz “eski” diye nitelenen şairimizin gözden düşüşünü irdeliyor.

Bu sayının ‘orta sayfa sohbeti’ ESKADER başkanı Şerif Aydemir ile yapılmış. Aydemir ESKADER’in kuruluşunu ve faaliyetlerini dile getiriyor. Mustafa Kara, Tevfik Fikret-Mehmet Akif kavgasına başka bir boyuttan bakıyor. Hasan Yüksel, hocalarını anlatmaya devam ediyor. Bu sayıda Prof. Dr. Reşat Genç üzerinde duruyor. Funda Özsoy Erdoğan, Bahtiyar Aslan’ın ikinci hikâye kitabı “Cennetin son saatleri”ni tahlil ederkenİsmail Süphandağı, insan ve şiir ilişkisini felsefî düzlemde ele alıyor.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?