banner15

Şimdi sıra 'Mustafa Dede'nin Mushafı'nın Türkiye'ye iadesinde…

Haber portalımızda 17 Ekim Salı günü “Mustafa Dede’nin Mushaf-ı Şerif’i torunlarından vefa bekliyor!” başlıklı yazımızda gündeme getirdiğimiz 16. Yüzyıla tarihlenen Mushaf-ı Şerif Londra’daki müzayededen çekildi.

Şimdi sıra 'Mustafa Dede'nin Mushafı'nın Türkiye'ye iadesinde…

İbrahim Ethem Gören/Dünya Bülteni

Osmanlı hat sanatı ekolünün öncüsü hattat Şeyh Hamdullah'ın oğlu Mustafa Dede tarafından 16. yüzyılda sülüs hattı ile yazılan ve Londra’da 26 Ekim Perşembe günü Cristie’s müzayedesinde mezata çıkarılması planlanan Mushaf-ı Şerif’in satışı Dünya Bülteni’nin haberi üzerine engellendi.

Haber portalımızda 17 Ekim Salı günü “Mustafa Dede’nin Mushaf-ı Şerif’i torunlarından vefa bekliyor!” başlıklı yazımızda gündeme getirdiğimiz 16. Yüzyıla tarihlenen Mushaf-ı Şerif Londra’daki müzayededen çekildi.
Mezkûr yazıda “Hattat Mustafa Dede’nin göz nurunu barındıran Mushaf-ı Şerif’in ait olduğu yere, Türkiye’ye getirilmesi için tüm ilgililerin ve özellikle Kültür Bakanlığı yetkililerinin seferber olmasını bekliyor” cümleleriyle konuyu gündeme taşımıştık.

16’ıncı yüzyılın ilk çeyreğinde Şeyh Hamdullah’ın mahdumu Hattat Mustafa Dede’nin nesih hatla kaleme aldığı Mushaf-ı Şerif, Londra’daki bir müzayede şirketi tarafından 180 bin Pound (Yaklaşık 900 bin TL) başlangıç fiyatıyla satışa konu edilmişti.

Yayınımızın ardından Kültür Sanat editörümüz İbrahim Ethem Gören ile irtibat kuran Mushaf-ı Şerif’in emanetçisi durumunda olan bir zat Mushaf’ın gasp edilmek suretiyle yurt dışına kaçırıldığı bilgisini ileterek mağduriyetini dile getirdi.

Yazma Eserler Kurumu’na gönderilen mağdurun resmi talebi üzerine de ülkemizden yasa dışı yollarla yurtdışına kaçırılan Mushaf-ı Şerif hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı girişimde bulundu.

İhbarı değerlendiren ve eserin kaçak yollarla İngiltere'ye götürüldüğü ihtimali üzerinde duran Bakanlık, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla müzayede şirketiyle temasa geçti.

Londra Büyükelçiliği üzerinden müzayede şirketine gönderilen yazıda, Türkiye topraklarından yasa dışı yollarla çıkarıldığı yönünde kuvvetli şüphe bulunan Kuran-ı Kerim'in satıştan çekilmesi talep edildi.

MUSHAF’IN SATIŞI KÜLTÜR BAKANI NUMAN KURTULMUŞ’UN DEVREYE GİRMESİYLE ENGELLENDİ

Kültür Bakanımız Numan Kurtulmuş bizzat devreye giderek Mustafa Dede’nin kaleme aldığı tarihi Mushaf-ı Şerif’in satışa çıkartılmasını engelledi.

Bundan sonra Osmanlı hat sanatının ekol isimlerinden Mustafa Dede’nin ketebe koyduğu Mushaf-ı Şerif’in ait olduğu topraklara; Türkiye’ye getirilmesi bekleniyor.

Mushaf’la ilgili olarak Kültür Bakanlığı’na iletilen ketebesinin sahte olduğu iddiası da hat sanatı bilirkişisi Uğur Derman tarafından bir nevi reddedilmiş oluyor.

MUSHAF-I ŞERİF II. ABDÜLHAMİD HAN’IN ÖZEL KOLEKSİYONUNA AİT

Londra’ya kaçırılarak müzayedede satılmak istenilen Mushaf-ı Şerif, Sultan 2. Abdülhamid Han’ın özel koleksiyonuna ait.

Uzun yıllar Mushaf-ı Şerif’in emanetçiliğini yapan Abdülhamid Han, Mustafa Dede’nin eserini kızı Naile Sultan’a düğün hediyesi olarak takdim etmiş.

Mushaf-ı Şerif, Osmanlı hanedanı hizmetinde bulunduğu topraklardan sürgüne gönderildiği zaman, Naile Sultan ve eşi Arif Hikmet Paşa ile beraber Beyrut’a götürülmüş. ‘Osmanlı Sultanı’nın kızının ve damadının ev hizmetlerinde bulunan Fatma Vildan Hanım da onlarla birlikte Lübnan’a; Beyrut’a gönderilmiş. Sürgün yıllarında Abdülhamid Han’ın damadı Arif Hikmet Paşa Lübnan’da vefat etmiş.

Müteakip yıllarda Hanedan kadınlarına af çıkınca Naile Sultan ve hadimi Vildan Hanım özlemini çektikleri vatanlarına; Türkiye’ye dönmüş. Naile Sultan Vildan Hanım’ı evlat edinmiş. Naile Sultan Vildan Hanım hizmetine devam etmiş. Naile Sultan’ın vefatından sonra Vildan Hanım Fatih’te yaşamaya başlamış.

Hiç evlenmemiş. Yeğenini evlat edinir. Vefatı ile birlikte tüm mal varlığı ve Mustafa Dede’nin Mushaf-ı Şerif’i tek varisi olan yeğenine geçmiş. Akabinde de gasp edilmek suretiyle tarihi eser kaçakçıları tarafından İngiltere’ye götürülmüş!

UĞUR DERMAN: MUSTAFA DEDE’NİN MUSHAFI 18. YÜZYILDA TEZHİPLENMİŞTİR

Yurtdışına kaçırılmazdan önce Mustafa Dede ketebeli Mushaf satışa çıkarılmış. Bu dönemde Mushaf’ı pek çok koleksiyoner ve aracılar incelemiş. Bu arada bazı hat tacirleri tarafından da ketebesinin sahte olduğuna dair şayialar ortaya atılmış!

İHA ve AA tarafından da haber yapılarak yurtdışına kaçırıldığı ulusal gazetelere konu olan yazımızda Mushaf-ı Şerif’in 16. yüzyılın ilk çeyreğinde Mustafa Dede’nin kaleminden neşet ettiğini ve 18. Yüzyılda tezhiplendiğini belirtmiştik.

Mushaf-ı Şerif’i birkaç kez inceleyen Uğur Derman, 29.03.2012 tarihinde kartvizitinin arkasına şu notu düşmüş: “Şeyh Hamdullah’ın oğlu Mustafa Dede’nin yazdığı bu mushafın tezhibi ve cildi WVIII. Yüzyıla aittir, kanaatindeyim. Her halde o zamana kadar tezhiplenmeden kalmış olmalıdır. “

OSMANLI MEDENİYETİNE AİT ESERLER LONDRA’DA HARAÇ-MEZAT SATILIYOR

Mustafa Dede’nin Mushaf-ı Şerif’inin satışının engellenmesi önemli bir gelişme. Bununla birlikte Mushaf-ı Şerif buzdağının görünün bir parçası mahiyetinde. Birleşik Krallık’ın başkenti Londra'da Sotheby’s ve Cristie’s müzayede şirketleri başta olmak üzere onlarca mezat şirketinde Osmanlı medeniyetine ait eserler birbiri ardına satışa çıkarılıyor.

26 Ekim tarihli Cristie’s müzayedesinden Mustafa Dede’nin Mushaf’ı geri çekilirken, Abdülmecid’in portresi ve Hattat Hamid Aytaç’ın hat levhası ise yeni sahiplerini buldu.

TARİHİ KIYMETLERİMİZ ÜMMET ŞUURUYLA MUHAFAZA EDİLMELİ

Eskiler “Hırsıza kilit dayanmaz” demiş. El-hak doğrudur. Ama bize ve topluma düşen vazife öncelikle hırsızların ortaya çıkmasını engelleyecek ahlaki bir yapıyı tesis etmek. Bu mümkün olmuyorsa –ki olmuyor- bu durumda gereken tüm engelleri ortaya koymak. Öncelikle sınır kapılarında ve gümrüklerde daha titiz bir şekilde çalışmalar yapılmalı, müzeler daha iyi korunmalı, tarihi camilerdeki hat levhaları ümmetin emaneti şuuruyla muhafaza edilmeli.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 10:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35