banner39

'Siyaset felsefesinde yeni arayışlar' Divân'da

Divan Dergisi son sayısında, revizyon çabaları karşısında paradigmatik çizgilerin korunmasını önemseyen, sentez çabaları karşısında paradigmatik farklılıkların gözetilmesini önceleyen, her şeyi yerli yerine koymak isteyen yaklaşımlara yer verdi

Kültür Sanat 13.02.2015, 11:25 13.02.2015, 11:25
'Siyaset felsefesinde yeni arayışlar' Divân'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dîvân Disiplinlerarası Çalışmalar Dergisi 34. sayının ardından 35. sayıda da “Siyaset Felsefesinde Yeni Arayışları” ele alıyor. Bir önceki sayıda, siyaset felsefesinde sentezci, revizyonist ve metodolojik arayışların arttığı bir evrede söz konusu yönelimlere daha eleştirel ve mesafeli yaklaşan makaleler yer alıyordu. Yeni sayıda yer alan makalelerde ise, revizyon çabaları karşısında paradigmatik çizgilerin korunmasını önemseyen, sentez çabaları karşısında paradigmatik farklılıkların gözetilmesini önceleyen, her şeyi yerli yerine koymak isteyen yaklaşımlar dikkat çekiyor.

M. Akif Kayapınar’ın “Modern siyaset tasavvurunun Mekanizmacı Arkaplanı” başlıklı makalesi modern siyaset düşüncesinin ayırt edici yönlerini kök-metafor kavramı yordamıyla okuyarak temyiz etmeyi öneriyor.

Michael Dillon’ın “Modern Çağın Siyasi Meşruiyeti” başlıklı denemesi, siyaset düşüncesinin ya da siyasi tahayyülün paradigmatik hatlarını belirginleştirmeye odaklanmış diğer bir yazı.

Fred Dallmayr’ın “Monoloğun Ötesinde: Karşılaştırmalı Bir Siyaset Teorisine Doğru” başlıklı makalesi ise çağdaş siyaset felsefesinde metodolojik açılım çabalarının güzel bir örneğini sunuyor.

Kitap değerlendirmeleri kısmında ise; Muhammed İkbal İmamoğlu, eleştirel ekolün önemli simalarından Axel Honneth’in son kitabı Das Recht der Freiheit: Grundrieiner demokratischen Sittlichkeit’ı; Harun Küçükaladağlı, geçtiğimiz yıllarda sekülerizmin uluslararası ilişkilerdeki yeri üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinen E. Shakman Hurd’un The Politics of Secularism in International Relations isimli kitabını; Veysel Kurt, Zachary Lockman’ın süregelen oryantalizm tartışmalarına da eğilen Hangi Ortadoğu? Oryantalizm, Tarih, Siyaset kitabını; Nurullah Ardıç, S. A. Arjomand ve E. A. Tiryakian’ın medeniyetsel analiz usulleri üzerine derledikleri Rethinking Civlizational Analysis kitabını ve Metin Demir, Zizek üzerine önemli bir çalışma olan Adrian Johnston’ın Žižek’s Ontology: A Transcendental Materialist Theory of Subjectivity isimli kitabını değerlendiriyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?