Siyasetin felsefesi var mı?

Cogito, Koç Üniversitesi Felsefe Bölümü’nün 15 Şubat 2013’te Beyoğlu’ndaki Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde düzenlediği Siyaset Felsefesi Sempozyumunun makalelerinden oluşan “Siyaset Felsefesi” dosyasıyla çıktı

Siyasetin felsefesi var mı?

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Cogito dergisi 74. sayısını siyaset felsefesine eğilmiş daha doğru bir deyişle eğilmeye çalışmış. Gezi Parkı olaylarının gölgesinde çıkan bütün sol akademik yayınlar gibi bu sayıda da "Gezi serpintisi" var. "Sokak, Siyaset ve Felsefe" başlıklı kısa sunuş bu serpintiyi gözler önüne seriyor: "2011 yılında Tunus'tan diğer ülkelere yayılan "Arap Baharı"nın ardından hazırladığımız Sivil İtaatsizlik sayısının ikinci baskıya girdiği ayın sonunda, daha önce benzerini görmediğimiz bir sivil itaatsizlik hareketi başladı Türkiye'de. Bu sayının içeriği yayına hazırlanırken kentini, sokağını ve vatandaşlık haklarını sahiplenen ve sokakları terk etmeyi reddeden insanların tarih yazışına, çok uzun bir zaman sonra gündemi belirleyişine şahit olduk. Vatandaşlığı, temsili demokrasiyi, çoğunlukçuluğu ve çoğulculuğu tartıştığımız bu "olay" günlerinde, geçtiğimiz aylarda düzenlenmiş olan aynı adlı sempozyumun makalelerinden oluşan "Siyaset Felsefesi" dosyasını sunuyoruz okurlara."

Sempozyuma konuşmacı olarak katılan Johannes Fritsche, Andrea Rehberg, Özgür Gürsoy ile birlikte Koç Üniversitesi'nden de Frank Chouraqui, Charilaos Platanakis ve Dilek Hüseyinzadegan, siyaset felsefesi çerçevesinde İnsan Hakları, Olgu ve Normlar, ve Evrensel Kavramların Eleştirisi konularında bildiri sunmuşlar. Bu dosyada sempozyumda sunulan bildirilerin Türkçe çevirilerinin yanı sıra, yine Koç Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde görev yapmakta olan akademisyenlerden Çiğdem Yazıcı, Patrick Roney ve Nalan Saraç'ın sempozyumun sorduğu sorular çerçevesinde siyaset felsefesi üzerine kaleme aldıkları metinler yer alıyor. Nancy, Negri, Laclau, Mouffe vb çağdaş siyaset felsefecileri hakkında herhangi bir metnin yer almadığı dosyada Badiou hakkındaki yazıda çok cılız. Söyleşi bölümünde yer alan ve söyleşi olan metnin "Bu makale, Anarchist Studies dergisinde yayımlanmıştır" şeklinde takdim edilmesi, sayının acil bir biçimde çıkarıldığının göstergelerinden.

Haldun Gülalp'ın hazırladığı Odak bölümündeyse birkaç senedir gündemde olan Başkanlık Sistemi Tartışmaları var. Odak makalelerinde "Türk tipi başkanlık sistemi" parlamenter gelenek, "otoriterleşen demokrasi" ve çözüm süreci ekseninde dünyadan örneklere atıfla inceleniyor. Sayının, felsefecilerin defterlerine değinen "Rüzgâr Gülü" kısmı, felsefi sezgilerin parıltılarından örnekler sunuyor. Bu iki bölüm, derginin dosya bölümünden daha güçlü.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 12:16
banner53
YORUM EKLE

banner39