banner39

Siyer Vakfı Kısa Film yarışması ödül töreni yapıldı

Siyer Vakfının bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği kısa film yarışması ödül töreni yapıldı. Hz. Peygamber’e (sas) ithaf edilmiş ilk kısa film yarışması olma özelliğini taşıyan Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması ödül töreninde dereceye girenlere ödülleri takdim edildi

Kültür Sanat 21.02.2017, 09:26 21.02.2017, 09:59
Siyer Vakfı Kısa Film yarışması ödül töreni yapıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Siyer Vakfı tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Kısa Film Yarışması ödül törenine katılım oldukça yoğundu.

Sunuculuğunu Bekir Develi’nin üstlendiği program Fatih Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından selamlama konuşmalarını yapmak üzere Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya sahneye davet edildi.

Selamlama konuşmasında Siyer Vakfının yapmış olduğu ve yapmayı planladığı çalışmalarından bahseden Kaya, Peygamberimizi (sas) ve onun güzide ashabını bu çağa anlatmak için bu çağın dilini kullanmamız gerektiğini söyleyerek bu çağın en önemli tebliğ araçlarından birinin de sinema olduğunu belirtti.

Kaya’nın selamlama konuşmasının akabinde  Hassan b. Sabit Sinema Akademisinin hazırlamış olduğu kısa filmin sunumu yapıldı.

O’nun (sas) Yüce Adı Sinemaya da Ruh Versin

Kısa film gösteriminin ardından söz alan, Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım şunları aktardı:

“Bu mazlum ümmet 250 senedir çok şeyleri dillendiriyor ama insanlığın ufkuna, aziz İslam’ın aslında vermek istediği mesajları tam anlamıyla yansıtamıyor. Artık birilerinin her alanda aziz İslam’ın şanına yakışır bir biçimde güzellikleri ortaya koyması gerekiyor. Bu iş edebiyat, şiir, sinema gibi her alanda olmalı. Çünkü İslam, insanlığın yegâne kurtuluşudur! Eğer Müslümanlar İslam’ın bu mesajını insanlığa takdim edemezse, biz de bütün insanlık da kurtuluşa değil felakete sürüklenmeye devam edeceğiz.

Sinemanın zor bir alan olduğunu belirten Yıldırım, “Bu riskli alanda, İslam adına bir şeyler yapmak için eğer ümmete bir deli lazımsa, Allah Resûlü’nün (sas) o yüce adı coğrafyalardan coğrafyalara, uluslardan kavimlere ulaşacaksa ve bu iş de delilikle olacaksa biz, o deliliğe de talibiz.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı törende bir konuşma yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, törende yaptığı konuşmada, "Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması"nın çok önemli bir noktaya geldiğini söyledi.

nabi avcı

Gençlere, Ayşe Şasa'nın "Yeşilçam Günlüğü" kitabını tavsiye eden Avcı, "Efendimiz, dünyayı teşriflerinin esbab-ı mucibesini, güzel ahlakı tamamlamak olarak tarif ediyor. 'Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim' buyuruyor. Bu sebeple, Siyer Vakfı tarafından 3 yıldır düzenlenen ve sinema sektöründe Efendimiz'in örnek ahlakı, emin şahsiyeti, mücadele ve mücahedelerle geçen hayatının anlaşılabilmesi, onun bizlere vaaz ettiği ahlakın anlaşılabilmesi ve bu konularda bir şuur oluşmasını sağlayacak filmler üretilmesini teşvik eden bu yarışmayı, çok mühim, çok anlamlı buluyoruz. O sebeple Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, bu yolda gayret sarf eden bütün genç arkadaşlarıma, 'niyet hayr, akıbet hayr' düsturuyla hayırlı çalışmalar, başarılar niyaz ediyorum" diye konuştu.

Jüri Heyetine Plaket verildi

Yarışmanın Jüri Heyeti’nde bulunan Nazif Tunç, Elif Eda Karagöz, Firdevs Azizi, Gülcan Tezcan, Mustafa Demirci, Nasır Khemir, Abdulhamit Güler, Bedir Acar, Bünyamin Yılmaz, İhsan Kabil, Mehmet Kaman ve Yalçın Parmaksız sahneye davet edilerek teşekkür mahiyetinde plaketleri takdim edildi.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Yarışmanın Kültür Bakanlığı Özel Ödülünü “Bir Şey Yap Güzel Olsun” adlı kısa filmiyle Yönetmen Ömer Dişbudak aldı. Ömer Dişbudak’a ödülü Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz tarafından verildi.

Yarışmanın Siyer Vakfı Özel Ödülünü “İz” adlı kısa filmiyle yarışmaya Suriye’den katılan Yönetmen Alaa Khweled aldı. Alaa Khweled’e ödülü Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya tarafından verildi.

Yarışmanın Jüri Özel Ödülünü “Öz’ün Öz’ü” adlı kısa filmiyle Yönetmen Talha Genç aldı. Talha Genç’e ödülü Nazif Tunç tarafından verildi.

Yarışmanın Mansiyon Ödülünü “Zübde” adlı kısa filmiyle Yönetmen Kerime Nur Ejderoğlu aldı. Kerime Nur Ejderoğlu’na ödülü Eyüp Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Davut Akgül tarafından verildi.

Yarışmanın 3.lük Ödülü: “Heny”

Yarışmanın 3.lük ödülünü takdim etmek üzere oyuncu Ufuk Bayraktar sahneye davet edildi. Ödüle layık görülen kısa film, Yönetmenliğini Mehmet Nişancı’nın yaptığı “Heny” oldu.

Yarışmanın 2.lik Ödülü: “Hayat Bu”

Yarışmanın 2.lik Ödülünü “Hayat Bu” adlı kısa filmiyle Yönetmen Elif Yüksel aldı. Elif Yüksel’e ödülü Ak Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç tarafından verildi.

Birincilik Ödülü Kırgız Yönetmene

Dünyayı güzelleştirmenin en temel duygusu; iyilik ve merhameti yalın, duygulu, etkili ve kalıcı görselliğiyle işleyen Kırgız yönetmen Kasiet Djholdoshbekova’nın “Yalnızlık” isimli kısa filmi bu yılın birincilik ödülüne layık görüldü. Djholdoshbekova, ödülünü Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım'ın elinden aldı.

Ödüllerin verilmesiyle dereceye giren ilk üç filmin gösterimleri yapılarak ödül töreni nihayete erdi.

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?