banner39

Suriyeli sığınmacıların temel sorunları

Evrensel Kültür dergisi Ekim sayısında Sığınmacıları işliyor. Kimi kısımlarda hatta çoğu satırlarda “sol agresifliğin cazgırlığı” bariz olsa da Suriyeli sığınmacılar özelinde yapılan tespitler ve sunulan çözüm önerileri önemli

Kültür Sanat 31.10.2014, 16:44 31.10.2014, 16:44
Suriyeli sığınmacıların temel sorunları

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Evrensel Kültür dergisi Ekim (274.) sayısında sığınmacıları Suriyeliler özelinde işliyor. Dergide, Şebnem Korur Fincancı, Ercüment Akdeniz, Murat Yalçın ve H. Neslihan Önemli Mungan konuyu değişik boyutlarıyla ele alıyorlar. Derginin son yazısında Suriyeli sığınmacılarla alakalı olarak şu tespitler dikkat çekiyor:

1)    Göçmenler tutuklanma veya işkence görme tehdidinden ve kaygısından dolayı ülkelerini terk etmek durumunda kalıyorlar.

2)    Yaşadıkları ortamları aileleri ve çocukları için güvenli bulmuyorlar Kavga ve hırsızlık ortamında, hemen “istenmeyen” insanlar olarak görüldüklerini düşündüklerinden haksızlıklara ses çıkarmıyorlar.

3)    Her şeye rağmen, Türk halkını misafirperver ve fedakâr olarak görüyorlar. Buna karşın, Türkiye’de, mültecilere karşı bazı yerlerde saldırıların olması, bu insanlarla yüz yüze olanların sabırların tükendiği şeklinde yorumlanıyor.

4)    Temel yaşam ihtiyaçları yeterince karşılanmıyor. Bazı temel sağlık hizmetleri yeterli fakat kronik hastalığı olan, bakıma muhtaç, yurt dışından temin edilen ilaçlarla tedavi edilen hastaların durumu iç açıcı değil. Çünkü bu ilaçları Türk vatandaşı olmadıkları için resmi sağlık kurumları temin edemiyor.

5)    İşsizlik en önemli sorun. Berber, inşat işçisi veya tarım işçileri rahatlıkla iş bulabilirken üniversite mezunları ve akademik personel işsizliğin pençesinde.

6)    Dil sorunu, iş yasaları ve istihdam sorunları Suriyelilerin çalıştırılmasını zor hale getiriyor.

Çözüm önerisi olarak zikredilen birkaç husus ise şöyle:

a)     Sığınmacılar siyasi amaçlara alet edilmemeli, politika aracı olarak görülmemeli.

b)    Tüm dünyada kabul gören hukuki statülerinin olması sağlanmalı.

c)     Sığınmacıların sadece topraklarında yaşadıkları ülkenin değil, tüm dünyanın meselesi olduğu noktasından hareketle acilen uluslararası kuruluşlardan yardım alınabilecek düzenlemeler yapılmalı.

d)    Barınma yeri olarak kamplar yerine, altyapısı olan prefabrik yerleşim yerleri açılmalı. Burada okullar açılmalı, Suriye’den gelen öğretmenlerin görev yapması ile hem dil hem de belli ölçüde işsizlik probleminin aşılması sağlanmalı.

e)     Uygun okullar açılıncaya kadar eğitimin devamı ve iş imkânı için kimliklerin silikleşmesine ve yabancılaşmaya izin vermeyecek şekilde dil kursları düzenlenmeli.

f)      Kronik hastalıkları olanlar tespit edilerek tedavi imkânlarına ulaşmaları kolaylaştırılmalı.

g)     Kadınların ve çocukların bir geçim malzemesi haline getirilmelerinin, uygunsuz evlilik yapmalarının ve istismarlarının önlenmesi için istihdamda kadınlara öncelik verilmeli.

h)    Sığınmacılara kapılarımızı bilerek ve isteyerek açtığımızı unutmadan davranılmalı. Hakların birbirlerini incitmelerine daha fazla göz yumulmadan sivil toplum kurumları ve uluslararası kuruluşlardan da destek alarak eşitlik esasına dayalı çözüm odaklı projeler geliştirilmeli.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?