banner39

Tanpınar TYB Akademi'de

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından dört ayda bir yayınlanan hakemli, dil, edebiyat ve sosyal bilimler dergisi TYB Akademi’nin yeni sayısı yayınlandı.

Kültür Sanat 28.05.2012, 10:29 28.05.2012, 10:29
Tanpınar TYB Akademi'de

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

TYB Akademi'nin sunuş yazısını kaleme alan D. Mehmet Doğan Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü gibi önemli edebî eserler vermiş; 19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi gibi çok önemli bir başvuru kaynağını hazırlamış olan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ölümünün 50.yılında hak ettiği gibi anılmadığına dikkat çekiyor. TYB Akademi'nin Ahmet Hamdi Tanpınar Sayısı'na katkı sunan yazarlar ve makaleleri ise şu şekilde: Ahmet Hamdi Tanpınar Biyografisi / M. Orhan Okay, Ölümünün 50. Yılında Ahmet Hamdi Tanpınar'ı Hatırlamak / Abdullah Uçman, Tanpınar ve Çocuklar / İnci Enginün, Ayrı Ufukların Refakati: İbnülemin M. Kemal İnal ve Ahmet Hamdi Tanpınar / Asım Öz, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Hikayelerinde Erkekler / Fatih Sakallı, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Edebiyat Eleştirisi Anlayışı / Mustafa Atiker, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Dünyasında Mahpus / Âlim Kahraman, Tanpınar'ın Mektup ve Günlüklerinde Şiirler İlgili Düşünceleri / Baki Asiltürk, Hülyadan Hakikate Tanpınar'ın Paris'i / Mehmet Kurtoğlu

TANPINAR'IN UNUTULAN METNİ

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın henüz Tanpınar soy ismini almadan önce Ahmet Cemil'le gerçekleştirdiği hayali mülakat daha önce Prof. Dr. Zeynep Kerman tarafından hazırlanan Edebiyat Üzerine Makaleler isimli eserde neşredilmişti. Titiz ve ilginç çalışmalarıyla tanınan Yrd. Doç. Dr. İbrahim Demirci bu mülakatın unutulan ikinci kısmını da TYB Akademi için yayına hazırlamış.

M. ORHAN OKAY'LA MÜLAKAT

Araştırmacı / Yazar Dr. Âlim Kahraman TYB Akademi dergisi için Prof. Dr. M. Orhan Okay ile bir mülakat gerçekleştirdi. Tanpınar hakkında yazılmış en kapsamlı biyografik çalışma "Bir Hülya Adamın Romanı" kitabının yazarı M. Orhan Okay ile gerçekleştirilen mülakatta Okay çok ilginç bazı hususların üzerinde duruyor.

KİTABİYAT/ TARTIŞMA

Derginin bu sayısındaki kitabiyat yazılarını D. Mehmet Doğan ve Ercan Yıldırım kaleme aldı. D. Mehmet Doğan M. Orhan Okay'ın "Bir Hülya Adamın Romanı" başlıklı çalışması üzerine düşüncelerini paylaşıyor. Ercan Yıldırım ise Tanpınar'ın Günlükleri'ni değerlendirdiği bir yazı kaleme aldı. Tanpınar'ın Günlüklerini edebiyatçının en büyük romanı olarak değerlendiren Yıldırım özellikle muhafazakâr çevrelerde Tanpınar kavrayışının değişmesine sebep olan bölümler üzerinde durup farklı bakış açıları geliştirmeye gayret ediyor.

Bu sayının tartışma / polemik yazısı ise Prof. Dr. Besim Dellaloğlu'na ait. Frankfurt Okulu ve Walter Benjamin üzerine çalışmalarıyla tanınan Dellaloğlu'nun "Modernleşmenin Zihniyet Dünyası: Bir Tanpınar Fetişizmi" başlıklı çalışması Kapı Yayınları tarafından bu yıl içerisinde yayınlanmıştı. Tartışma yazısında Dellaloğlu, Tanpınar üzerine verimli bir polemik süreci yaratmaya gayret ediyor.

SEMPOZYUM NOTLARI

Sempozyum notları bölümünde ise Doç. Dr. Handan İnci ve Öner Buçukcu imzaları dikkat çekiyor. Handan İnci bir sempozyumda sunduğu bildirisini gözden geçirerek TYB Akademi'nin bu sayısına yetiştirdi. Öner Buçukcu ise Ocak 2012'de Keçiören'de düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Günleri programına ilişkin değerlendirmelerini gündeme taşıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?