banner39

banner35

Tolstoy Türkçe'den 'Pekiyi' almıştı

Tolstoy'un 105'inci ölüm yıldönümü için düzenlenen programda ünlü yazarın Türkçe dersinin "çok iyi" olduğu ortaya çıktı

Kültür Sanat 01.05.2015, 18:35 02.05.2015, 10:45
Tolstoy Türkçe'den 'Pekiyi' almıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyaca meşhur Rus yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy, ölümünden 105 yıl sonra, Türkiye Moskova Büyükelçiliği'nin organize ettiği bir programla anıldı. Programda, Tolstoy'un çok iyi Türkçe bildiği de ilk kez ortaya çıktı.

Kuzey Haber Ajansı'nın haberine göre Bolşoy Nikitskaya'daki Tarihi Elçilik Rezidansı’ndaki tören, Tolstoy Müzesi işbirliğiyle düzenlendi. Törene Tolstoy ailesinin üyelerinin yansıra, üst düzey yetkililer ve edebiyatçılar da katıldı. Programda konuşan Rus edebiyatının sembol ismi ve Tolstoy'un torunu Vladimir Tolstoy, aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kültür danışmanı olarak programdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

EŞİ OLMAYAN BELGELER SERGİLENDİ

Tolstoy Müzesi Müdiresi Natalya Kalinina ise yaptığı konuşmada, Tolstoy'un iyi derecede Türkçe bildiğini hatırlattı.

Kalinina konuşmasında şunları söyledi: Sergi küçük ama içeriği çok büyük. Örneğin sergilenen mektuplardan biri, kesinlikle eşi benzeri olmayan bir belgedir, Tolstoy'un Kazan Üniversitesi Rektörü Lobaçevsky'ye yazdığı mektuptur. Lev Nikolayeviç Tolstoy'un Türkçe dersleri çok iyiydi. Dönemin en yüksek notu olan beşi alarak Türkçe sınavlarını vermişti.

Tolstoy'un Moskova'da iken yaşadığı evlerin yabancı turistlerin ilgisini çektiğini ifade eden bir Moskovalı şu şekilde konuştu: Kendi alanında dünyada sayılı mekânlardan diyebilirim. Müzedeki her parça orijinal. Eşinin ve kendisinin yaşarken kullandığı hiçbir şeye dokunulmadı. Farklı yüzyıllardan, hem bir mimari örnek olarak, hem de büyük ustanın çalışma koşullarına gerçekçi bir bakış olarak Tolstoy müzelerini Moskova'ya gelen Türk turistlerin de ziyaret etmesini öneririm.

TOLSTOYLAR'IN KONAĞINI TÜRKİYE ALDI

Programın gerçekleştirildiği rezidansın Tolstoy ailesi için önemi büyük. Bugün Türkiye'ye ait bu rezidansın bulunduğu arsa, eskiden Tolstoy ailesine aitti. Arsa üzerindeki Tolstoy Köşkü, Napolyon'un Rusya'yı işgali sırasında kullanılamaz hale gelince Lev Tolstoy'un annesi gayrimenkulü harap haliyle satmak zorunda kaldı. 1973'de Türkiye tarafından satın alınan bina, Moskova'nın sembol mekânlarından biri olarak kabul ediliyor.

 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?