banner15

'Tophane'de Kemalizmle Extramücadele'

Olaylı Tophane'deki galeri açılışında yer alan sergilerden biri de Galeri Non'da bulunan Extramücadele'ydi. Sergide yer alan Atatürk'le ve Anıtkabir'le ilgili ironik eserler medyada görmezden gelindi.

'Tophane'de Kemalizmle Extramücadele'

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Tophane'deki sergi ile ilgili olarak bilinmeyen bir şey vardı. Galeri Non'da Extramücadele'nin yeni sergisinin açılışı sırasında gerçekleşen olayları son dakika olarak yayınlayan kanallarda olayı yorumlayanlar "2.Sivas vakası", "%58'in %42'ye tahammülsüzlüğü", "cahil halkın sanat düşmanlığı" gibi ifadeler ekseninde gene halk düşmanlığı yaptılar.

"Sanata tahammül gösteremeyen cahil kitle " biçiminde sunulan insanların sergilerin içeriğinden haberdar olmadıkları da biliniyor, hatta yaşananları "mahalle baskını" şeklinde lanetleyen medyanın da sergilerdeki Atatürk'le ve Anıtkabir'le ilgili ironik eserlerle ilgili bilgisinin olmadığı oldukça aşikar. Bedri Baykam'ın başını çektiği jakoben Kemalistler olaylar sonrasında yakaladıkları İslam'a hakaret etme fırsatını kaçırmayarak ekranlarda halkı ve değerlerini alaya alırken bilmeyerek yağmur mazgalı ile Anıtkabir arasında benzeşim kuran eserleri savunur duruma düştüler. Açılamayan o sergide türbeyi andıran Anıtkabir çeşitlemelerinin yanı sıra yere çakılmış bir melek Atatürk, bir buğday tarlasında devasa bir karganın önünde duran Atatürk heykeli ve üst üste eklenmiş Atatürk başları da yer alıyordu.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 16:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48