banner39

banner35

Trablus'taki eski kentin tarihi dokusuna sahip çıkan işadamı: Mustafa İskandar

Trablus'un eski şehri, Romalılara kadar uzanan anıtlarla Kuzey Afrika'daki en iyi korunmuş şehirlerden biri, yıllardır yıkılmış durumda. Diplomat ve elçiliklere gönderilen davetler icabetsiz kalsa da işadamı Mustafa İskandar eski kent tarihi dokusunu ayakta tutmak için açtığı kültür merkezi ve sanat galerisi için çalışmaya devam ediyor

Kültür Sanat 26.04.2019, 11:39
Trablus'taki eski kentin tarihi dokusuna sahip çıkan işadamı: Mustafa İskandar

Yeni bir savaş Libya'nın başkentine ulaştığında, işadamı Mustafa İskandar, uzun süredir ihmal edilen tarihi şehre dikkat çekmeyi umarak bir sanat galerisi ve kültür merkezi açtı.

Kuzey Afrika'da Romalılara kadar uzanan anıtlarla en iyi korunmuş olanlardan biri olan tarihi şehir Trablus'un, dar sokakları dolduran çöplerini temizleyip eski beyaz binalarını tamir etmek zorunda kaldı.

Çoğu Libyalı, eski şehirden 2,5 milyona ev sahipliği yapan Trablus'un daha modern bölgelerine taşındı. Ancak İskandar, Roman Mark Aurelius kemerine yakın metruk bir ev satın alarak sanatçılar için bir buluşma noktası olarak yenilemek için bir milyon dinara yatırım yaptı.

Elçiliklere ve sanatçılara davet gönderdi, ancak malesef diplomatlar gelmedi.

Bir zamanlar Osmanlılar'ın ve daha sonra İtalyan sömürgecilerin yaşadığı bir yerleşim yerinde yüzyıllarca uyum içinde yaşayan Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanların, halen eski şehirde yaşayamaya devam etmesi işadamının tek sevinci.

Danimarkalı bir firmada çalışan İskandar, “İnsanların büyüdüğüm ve yaşadığım eski şehre geri dönmeleri için bir işaret vermek istiyorum” dedi.

Muammar Kaddafi 2011'de devrilene kadar eskiden Libya'ya gelen turistlerle dolup taşan bir otelin yanında bulunan kültür merkezi sanat galerisi gibi.

Devrilmeden önce Kaddafi restore ettirmeye başlamıştı

Kaddafi döneminde, yetkililer eski binayı restore ettiler ve 2011 ayaklanması başladığında daha büyük bir rehabilitasyon projesi planlıyorlardı.

O zamandan beri ülkenin kaosuna rağmen çok az da olsa birşeyler yapıldı. Ancak yetkililer Osmanlı döneminden kalma Kızıl Kale’de bulunan ulusal müzeyi yeniden açacakları umudunu dile getiriyor. Güvenlik kaygıları nedeniyle müze 2015’ten bu yana kapalı.

Müzenin antikalar bölümünün başkanı Mohamad Farraj Mohamad, müzenin rehabilitasyondan sonra gelecek yıl açılıp açılmayacağı sorulduğunda “Biz çalışıyoruz” dedi.

Gönüllü tanıtım turları

Eski kentte, bir grup genç insan, bölgelerini keşfetmek ve çoğu Batı Afrikalı işçi veya fakir Libyalı olan diğer sakinlerle bağ kurmak için yürüyüşler organize ediyor. Kendi fonları ve  gelen bağışlarla, beyazı yıkık bir duvar boyadılar, gelecekte bir rehabilitasyon olacağını umdukları şey için küçük bir başlangıç ​​yaptılar.

#SaveTheOldCityofTripoli kampanyasının kurucusu Hiba Shalabi, "Eski kent mirası hakkında farkındalık yaratmaya çalışıyoruz" dedi. "Eski şehirdeki insanlarla ilişkiler kuruyoruz ve arşivlere evlerin tarihi hakkındaki bilgileri araştırıyoruz."

Eski kent Assai El Hamra Kalesinin arkasında bulunuyor

Kaynak: middle-east-online.com, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?