Türk filmleri Los Angeles'ta görücüye çıktı

Los Angeles Türk Film Festivali kapsamında aralarında Derviş Zaim, Reha Erdem ve Mahmut Fazıl Coşkun gibi yönetmenlerin yönettiği çok sayıda Türk filmi sinemaseverlerle buluştu.

Türk filmleri Los Angeles'ta görücüye çıktı

Tüm dünyanın merakla beklediği Oscar törenlerinin ardından Los Angeles'ta gözler Türk Filmleri Festivaline çevrildi.

Los Angeles'taki Egyptian Theater'da yapılan festivalde aralarında Derviş Zaim, Reha Erdem ve Mahmut Fazıl Coşkun gibi yönetmenlerin yönettiği çok sayıda Türk filmi sinemaseverlerle buluşacak, Türk oyuncu, yapımcı ve yönetmenler söyleşi ve özel gösterimlere katılacak.

Los Angeles'ta öğrenim gören Türk sinema öğrencilerinin kurduğu HIF Corp. tarafından düzenlenen Los Angeles Türk Film Festivali (LATFF) , dünyaca ünlü sinema okulları USC ve UCLA'in katkılarıyla yapılıyor.

Festivalin açılışı, yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun'un yaptığı Yozgat Blues filmi ile yapılırken, gösterimin ardından yapılan söyleşi bölümünde filmin yönetmeni  ve oyuncular sinemaseverlerin sorularını yanıtladı.

Her sene, kısa film yarışmasının yanı sıra uzun metrajlı film gösteriminin de yapıldığı festivale,  bu yıl Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ve katılımcılarına sinemanın farklı alanlarından temsilcilerle biraraya gelme fırsatı sunan LATFF Akademi programı da eklendi.

Bu sene üçüncüsü düzenlenen festivale Türkiye'den; ''Yozgat Blues'' filmiyle yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, oyuncular Nadir Sarıbacak ve Ercan Kesal, ''Meryem'' filmiyle yönetmen Atalay Taşdiken,  ''Gözümün Nuru'' filmiyle yönetmen Hakkı Kurtuluş ve oyuncu Melik Saraçoğlu, Devir filmiyle yönetmen Derviş Zaim, ''Sen Aydınlatırsın Geceyi'' filmiyle oyuncular Demet Evgar ve Serkan Keskin, ''Şarkı Söyleyen Kadınlar'' filmiyle yönetmen Reha Erdem ve yapımcı Ömer Atay konuk olarak katılıyor.

''TÜRK SİNEMASININ TANITILMASI İÇİN ÖNEMLİ''

Ünlü yönetmen Derviş Zaim festivale ilişkin yaptığı açıklamada, ilk yıldan itibaren festivale katılan birisi olarak festivalin doğumuna şahitlik ettiğini belirtti.

3 yıl gibi kısa bir zamanda gelinen noktaya bakıldığında LATFF’in değerinin bilinmesi ve desteklenmesi gerektigine inandığını söyleyen Zaim, "Los Angeles Türk Film Festivali, Türk sinemasının tanıtılması için önemli yerlerden biri olmaya namzettir" dedi.

Festivalin kısa film yarışması için Türkiye'den yönetmen ve senarist Reha Erdem ve oyuncu Saadet Işıl Aksoy jüri üyesi seçilirken, ABD'den Sundance Film Enstitüsü Uzun Metraj Film Bölümü Direktörü Michelle Satter, Filmmakers Alliance Başkanı Jacques Thelemaque, Chapman Üniversitesi Sinematografi Bölüm Başkanı Bill Dill ve LACMA film küratörü Elvis Mitchell en iyi filmi belirlemek için py kullanacak.

Dört gün boyunca devam edecek festivalde en iyi kısa film ödülü 9 Mart'ta sahibini bulacak ve kazanan film Altın Yumurta ile ödüllendirilecek.

Los Angeles Türk Film Festivali, kısa film yarışmasının yanında, film gösterimleri ve söyleşilerle Türk sinemasının ABD'de tanıtılmasını amaçlıyor.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 08:36
banner53
YORUM EKLE

banner39