banner15

Türk işçi Etiyopya dilinde sözlük hazırladı

Etiyopya'da çalışan ve burada yerel dili öğrenen Türk işçi Murat Demirci, 6 bin kelimenin cümle yapısı ve gramer bilgilerini içeren Amharca - Türkçe sözlük hazırladı

Türk işçi Etiyopya dilinde sözlük hazırladı

Etiyopya'da bir tekstil fabrikasında çalışan Murat Demirci, bölgenin yerel dili olan Amharca (Habeşçe)-Türkçe sözlük hazırladı.

İki dilde en çok kullanılan 6 bin kelimenin cümle yapısı ve gramer bilgilerini içeren sözlük 360 sayfadan oluşuyor. Sözlüğün ilk bölümünde Türkçe - Amharca, ikinci kısmında Amharca - Türkçe ve üçüncü bölümde Türkçe- Amharca ve İngilizce kelimelerin anlamları bulunuyor.

Sözlükte kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla ayrıca Türkçe ile Amharca'nın gramer ve cümle yapısı detaylarıyla anlatılıyor. Sözlüğün hazırlanmasının üç yılını aldığını belirten Demirci, genişletilmiş yeni versiyonun çalışmalarına başlamış bile.

Hami-Sami dil ailesinde (Semitik diller) yer alan Etiyopya'nın resmi dili Amharca, Eritre ve Cibuti'nin bazı bölgelerinde de kullanılıyor. Kendi alfabesiyle yazılan Amharca, çeşitli ülkelere göç etmiş yaklaşık 2, 5 milyon kişi tarafından da kullanılıyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 14:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48